آغاز تشکیل پرونده پذیرفته شدگان آزمون وکالت از دوم تیر ماه – خبرگزاری ووکس | اخبار ایران و جهان

آغاز تشکیل پرونده پذیرفته شدگان آزمون وکالت از دوم تیر ماه - خبرگزاری ووکس | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری ووکس، حسن عبدلیان پور رییس مرکز وکلای قوه قضاییه از قبولی 10 هزار و 841 نفر در آزمون وکالت سال 1402 این مرکز خبر داد و گفت: 4 هزار و 300 نفر از پذیرفته شدگان بانوان و 6 هزار و 541 نفر آقایان هستند.

وی افزود: پذیرفته شدگان این آزمون باید از دوم تیر برای اقدامات بعدی از جمله تشکیل پرونده به سایت مرکز وکلای قوه قضاییه مراجعه کنند. پذیرفته شدگان پس از تشکیل پرونده برای طی سایر مراحل پذیرش دعوت می شوند.

آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه اسفند ماه سال 1402 برگزار و نتایج آن 26 خرداد در سایت سازمان سنجش اعلام شد. نتایج این آزمون بر اساس قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار بدون ظرفیت و با لحاظ تراز نمرات اعلام شده است. پیش از تصویب قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، آزمون های وکالت کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلای قوه قضاییه با در نظر گرفتن ظرفیت برای تعداد قبولی ها برگزار می شد.

این محدودیت در پذیرش وکیل مشکلات زیادی برای فارغ التحصیلان حقوق ایجاد کرده بود. همچنین تعداد پایین سرانه وکیل در ایران باعث افزایش قیمت خدمات حقوقی و در نتیجه کاهش دسترسی مردم به این خدمات شده بود. در نتیجه به منظور رفع انحصار از حرفه وکالت و افزایش دسترسی مردم به خدمات حقوقی، مجلس شورای اسلامی در سال 1400 با تصویب قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، تعیین ظرفیت برای قبولی در این آزمون را از بین برد و طبق این قانون هر کس که تراز علمی لازم را به دست بیاورد، به عنوان پذیرفته شده آزمون وکالت شناخته می شود. با اجرای این قانون فقط در دو سال گذشته دسترسی مردم به وکلا حداقل 25 درصد افزایش پیدا کرده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آغاز تشکیل پرونده پذیرفته شدگان آزمون وکالت از دوم تیر ماه – خبرگزاری ووکس | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آغاز تشکیل پرونده پذیرفته شدگان آزمون وکالت از دوم تیر ماه – خبرگزاری ووکس | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.