از جذب موفق طرح های برون دانشگاهی تا برپایی راهیان پیشرفت در حوزه فناوری

در گفت وگو با ووکس تشریح شد؛

از جذب موفق طرح های برون دانشگاهی تا برپایی راهیان پیشرفت در حوزه فناوری

رییس دانشگاه آزاد کاشان از جذب و اجرای طرح برون دانشگاهی در حوزه فولاد توسط این دانشگاه خبر داد و گفت: سال گذشته در جذب و عقد قرارداد طرح های برون دانشگاهی توسط استادان افزایش قابل توجهی داشتیم.

میثم عرب زاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری ووکس با تشریح بخشی از عملکرد حوزه معاونت پژوهشی این دانشگاه در سال گذشته تحصیلی (1401-1402) اظهار کرد: در حوزه آزمایشگاه ها و کارگاه ها، تبدیل به احسن دستگاه های مستعمل و غیرکاربردی به دستگاه های ضروری مورد نیاز گروه های آموزشی و پیگیری نهایی اخذ مجوز 17025 برای پنج آزمایشگاه ازجمله این فعالیت هاست.

وی با تشریح دستاوردهای مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان عنوان کرد: دستیابی به سطح 2 در مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی و اخذ مجوز وزارت علوم، افزایش هسته ها و واحد های فناور و شرکت های دانش بنیان مستقر در مرکز رشد از یک به سه شرکت و تغییر زیرساخت ها و مکان مرکز رشد و امکانات به روزتر برای واحد ها و هسته ها از دیگر فعالیت هاست.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان در بخش دیگری از گفت و گو با خبرنگار ووکس راه اندازی بخش مرجع کتابخانه به همراه سالن مطالعه با دسترسی آزاد برای مطالعه کتب و پالایش کتاب های قدیمی و خرید کتب به روز به خصوص در رشته های مهندسی کامپیوتر و رشته پرستاری را از دستاوردهای این دانشگاه در حوزه کتابخانه ای دانست.

عرب زاده از افزایش انجمن های فعال باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه از سه انجمن به 10 انجمن فعال خبر داد و افزود: برگزاری برنامه های گوناگون سخنرانی، کارگاه و … توسط انجمن ها، راه اندازی نخستین نشریه دانشجویی توسط انجمن های علمی (نشریه آرکا)، شناسایی و احصای نخبگان فارغ التحصیل و معرفی آنان به دانشجویان و استادان (100 فارغ التحصیل برتر شناسایی شد) و برگزاری نمایشگاه آثار دانشجویان توسط انجمن های علمی از فعالیت های انجمن های علمی است.

تشکیل کارگاه ارتقا به دانشیاری و استادی برای تشویق استادان

وی درباره مرکز تحقیقات معماری و انرژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان هم مطرح کرد: برنده شدن در مناقصه شرکت فولاد و جذب 400 میلیون تومان در قالب طرح برون دانشگاهی توسط مرکز مهم ترین دستاورد سال گذشته این مرکز بود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان، فعالیت های مرتبط با سایر حوزه های پژوهشی و فناوری را اینگونه برشمرد: برگزاری دوره های تخصصی کوتاه مدت توسط حوزه پژوهش در یک سال گذشته افزایش چشمگیری داشت؛ به گونه ای که مبلغ درآمد ناخالص دوره ها از ابتدای سال بالغ بر 300 میلیون تومان بوده است.

عرب زاده، تشکیل کارگاه ارتقا به دانشیاری و استادی برای انگیزه بخشی و تشویق استادان را از دیگر فعالیت ها برشمرد و گفت: اکنون پرونده دانشیاری برخی استادان در سازمان مرکزی در جریان و پرونده یک استادتمامی و یک دانشیاری تایید شده است.

وی از افزایش کمّی کتب چاپ نشر دانشگاهی در سال گذشته خبر داد و خاطرنشان کرد: چهار کتاب توسط نشر واحد دانشگاهی به مرحله چاپ رسیده و چاپ بخشی از کتاب توسط انتشارات بین المللی الزویر برای نخستین بار توسط عضو هییت علمی واحد کاشان در این دوره محقق شد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان تبیین کرد: افزایش قابل توجه طرح های برون دانشگاهی در سال گذشته 500 میلیون تومان بود که توسط استادان جذب و قرارداد منعقد شد.

عرب زاده عنوان کرد: راهیان پیشرفت در حوزه فناوری و تکنولوژی برای استادان هییت علمی با بازدید از صنایع هواپیماسازی، مجتمع فولاد، جامعهالمصطفی، رصدخانه ملی ایران، ارتباط موثر با صنایع مهم منطقه کاشان و عقد تفاهم نامه همکاری در حوزه های تخصصی اعضای هییت علمی و همچنین جذب دانشجوی مهارتی (طرح پویش) مانند صنایع هامون نایزه، فولاد کویر، صنایع چینی پردیس کاشان، صنایع پلاستیک سازی افزون پلاست برگزار شد.

وی افزود: همکاری با دانشگاه ها و مراکز علمی – پژوهشی منطقه کاشان (عقد تفاهم نامه با معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی، پیگیری تفاهم نامه با پارک علم و فناوری دانشگاه کاشان برای استفاده واحد های مستقر در مرکز رشد از مزایای پارک، همکاری با کتابخانه نسخ خطی آیت الله رضوی، برگزاری پنج کرسی علمی ـ ترویجی توسط استادان (کسب رتبه برتر کرسی علمی ترویجی در استان اصفهان) از دیگر فعالیت های دانشگاه آزاد کاشان در زمینه علمی ـ پژوهشی است.

استقرار 20 هسته و واحد فناور در مرکز رشد

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان متذکر شد: اکنون 20 هسته و واحد فناور در مرکز رشد این دانشگاه مستقر است و سه شرکت دانش بنیان هم عمدتاً در زمینه الکترونیک فعالیت دارند.

عرب زاده، عمده فعالیت های سرای نوآوری و مرکز تحقیقات فرش ماشینی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان را حضور مرکز تحقیقات در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی کفپوش ها، موکت، فرش و صنایع وابسته، معرفی شده به عنوان مراکز پیشرو و فعال در زمینه آزمایشگاه معتمد، تمدید مجوز سرای نوآوری فرش ماشینی و تایید ساختار آن از سوی تشکیلات تعالی، همکاری در برگزاری همایش فردخت (جشنواره ملی فرهنگی و هنری طراحی و دوخت لباس ایرانی)، حضور سرای نوآوری فرش در چهارمین نمایشگاه بین المللی صنایع وابسته فرش ماشینی و برگزاری رویداد ملی فرش آپ (مرتبط با ایده های نوین در صنعت فرش ماشینی- ایده شو) عنوان کرد.

وی، برنامه های پیش رو برای سال 1403 مرتبط با حوزه پایش و نظام موضوعات پایان نامه ها را برگزاری همایش ها و کرسی های آزاداندیشی مطابق با برنامه علمی استان اصفهان (به خصوص موضوع مهدویت)، پیگیری و آسیب شناسی علل عدم تطابق نهایی زمینه های پژوهشی انتخاب شده توسط دانشجویان و تلاش برای افزایش تطابق نهایی وانگیزه بخشی به استادان برای سوق دادن دانشجویان به زمینه های پژوهشی به شیوه های مختلف مانند تبیین بخشنامه ها به خصوص برای بهره مندی از امتیازات مانند پایه تشویقی بیان کرد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان عنوان کرد: همکاری با واحد های پیشرو در موضوعات خاص به خصوص در حوزه فرش ماشینی و ارتقای واحد به سطح «واحد های همکار» در برنامه جامع موضوعات، احصای نیاز ها و مسایل حقیقی و بومی صنایع منطقه کاشان برای سوق دادن پایان نامه ها و پژوهش های کاربردی به سمت آن، افزایش شاخص «اچ ایندکس» واحد کاشان با انگیزه بخشی به استادان برای ارایه مقالات بیشتر (پرداخت بروز تشویق مقالات و صدور کارنامه پژوهشی) و افزایش تعداد پایان نامه های منجر به نوآوری منطبق با زمینه های پژوهشی از دیگر برنامه های پیش رو در حوزه پایش خواهد بود.

عرب زاده افزایش درصد مقالات منتشر شده به ازای هر دانشجو و توسعه کمّی و کیفی مقالات، احصای مسایل و چالش های بومی منطقه کاشان برای اعلام به دبیرخانه پایش آزاد استان درراستای درج در زمینه های پژوهشی نظام موضوعات و حمایت از پایان نامه های منجر به پژوهش های کاربردی برای عقد قرارداد برون دانشگاهی با صنایع منطقه کاشان را از دیگر برنامه های دانشگاه آزاد کاشان در حوزه پایش برشمرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "از جذب موفق طرح های برون دانشگاهی تا برپایی راهیان پیشرفت در حوزه فناوری" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "از جذب موفق طرح های برون دانشگاهی تا برپایی راهیان پیشرفت در حوزه فناوری"، کلیک کنید.