افزایش پرونده های برخورد با پولشویی و فرار مالیاتی در کشور

افزایش پرونده های برخورد با پولشویی و فرار مالیاتی در کشور

رییس پلیس امنیت اقتصادی فراجا از افزایش پرونده های تشکیل شده در حوزه برخورد با پولشویی و فرار مالیاتی در کشور خبر داد.

به گزارش ووکس، سردار حسین رحیمی در چهلمین کارگروه مبارزه با پولشویی و تروریسم اوراسیا که در بیشکک کشور قرقیزستان برگزار شد، گفت: اشراف و تسلط اطلاعاتی در تمامی حوزه ها و نشانگاه های اقتصادی، توسعه و تبیین امنیت اقتصادی در فرآیند تجارت واقتصاد کشور و مقابله و برخورد با مجرمین و مفسدین اقتصادی و قاچاقچیان کالا و ارز از اهداف و برنامه های اصلی ما در پلیس امنیت اقتصادی ایران است.

وی با تشریح ساختار پلیس امنیت اقتصادی فراجا برای حاضران در این کنفرانس، گفت: پلیس امنیت اقتصادی جمهوری اسلامی ایران درتمام نقاط کشور ازجمله در بنادر و گمرکات کشور، بازارچه ها و پایانه های مرزی، مناطق آزاد تجاری و اقتصادی و سایر مبادی و مراکز مهم حضور گسترده و اثرگذار دارد و اقدامات برنامه ریزی شده و هدفمندی را برای نظارت برفرآیند سالم تجاری و اقتصادی کشور اعمال کرده است.

رییس پلیس امنیت اقتصادی فراجا با اشاره به اینکه ایجاد ارتباط، تعامل و هماهنگی های لازم با وزارت خانه ها و سازمان های ذیربط، در راستای شناسایی و پیشگیری از جرایم و مفاسد اقتصادی از راهبردها و برنامه های پلیس امنیت اقتصادی ایران است، گفت: توسعه شبکه وابستگان انتظامی پلیس در کشورهای هدف از جمله روسیه، عراق، چین، پاکستان، افغانستان و … به منظور توسعه اشراف اطلاعاتی و تعامل با پلیس کشورهای متبوع در رصد و پایش جرایم سازمان یافته و استرداد متهمان بین المللی در حوزه برون مرزی از مهم ترین راهبردها و برنامه های ما است.

رحیمی با اشاره به اهداف و برنامه های کلان پلیس امنیت اقتصادی فراجا، گفت: افزایش تعامل و اقدام مشترک با سازمان امور مالیاتی و استفاده از ظرفیت کارشناسان آن از مهم ترین برنامه های ما در حوزه مقابله با پولشویی است. همچنین شاخص گذاری، شناسایی پرونده های پولشویی و فرار مالیاتی برای رده های اجرایی پلیس امنیت اقتصادی و توسعه اشراف اطلاعاتی برای شناسایی بدهکاران مالیاتی و مبارزه با فعالیت شرکت های کاغذی و صوری از دیگر راهبردها و برنامه های تدوین شده ما است.

افزایش برخورد با پولشویی از سوی پلیس

وی با تاکید بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت مردم در راستای مبارزه و مقابله با مفاسد اقتصادی و راه اندازی سامانه ستاد خبری 096300 پلیس امنیت اقتصادی فراجا برای تحقق این مهم، به تشریح اقدامات این پلیس در حوزه مبارزه با پولشویی پرداخت و گفت: در سال 1402 در حوزه مبارزه با پولشویی و در حوزه تشکیل پرونده 10 درصد رشد و در حوزه دستگیری متهمان و مجرمان این حوزه هشت درصد رشد را شاهد بودیم. همچنین ارزش مالی پرونده های تشکیل شده در این خصوص 45 درصد افزایش داشته است.

رییس پلیس امنیت اقتصادی فراجا با اشاره به اینکه 77 درصد پرونده های تشکیل شده در حوزه مبارزه با پولشویی به صورت پیش دستانه بوده است، گفت:پلیس امنیت اقتصادی فراجا اقداماتی نظیر برخورد با فرار مالیاتی و اقدامات برای توسعه و تحقق امنیت اقتصادی، تقویت پلیس امنیت اقتصادی در استان های سراسر کشور و ارتقاء دانش تخصصی آنها از کم و کیف فرآیند مالیات ستانی و همچنین شرکت فعالانه در کارگروه هماهنگی ملی مبارزه با فرار مالیاتی و …  را دراولویت برنامه های کلان خود قرار داده و باهمکاری سازمان امورمالیاتی نسبت به شناسایی و برخورد بامجرمان مالیاتی اقدام کرده است.

به گفته رحیمی آسیب شناسی پرونده های مالیاتی و تعامل با سازمان امور مالیاتی به منظور بهبود شناسایی شبکه های جرم و کشف جرم از طریق پایش و رصد فضای مجازی برای بررسی معاملات مشکوک و نظارت برفعالیت مجازی، شناسایی بدهکاران مالیاتی و مبارزه با فعالیت شرکت های کاغذی و صوری، برخورد با سوءاستفاده کنندگان ازکارت های بازرگانی از دیگر برنامه های پلیس امنیت اقتصادی در حوزه مقابله با فرار مالیاتی است.

افزایش 26 درصدی دستگیری متهمان فرار مالیاتی در کشور

رییس پلیس امنیت اقتصادی فراجا در تشریح و تبیین عملکرد پلیس امنیت اقتصادی فراجا در حوزه مبارزه با فرار مالیاتی با توجه به آمار یکساله پرونده های ارجاع شده به مراجع قضایی نیز گفت: در یک سال گذشته شاهد رشد 12 درصدی پرونده ها و رشد 26 درصدی متهمان دستگیر شده و رشد 25 درصدی ارزش پرونده های تشکیل شده در این حوزه در مقایسه با مدت سال قبل تر آن یعنی سال 1401 هستیم.

پایان خبر ووکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش پرونده های برخورد با پولشویی و فرار مالیاتی در کشور" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش پرونده های برخورد با پولشویی و فرار مالیاتی در کشور"، کلیک کنید.