انتقاد جورج لوکاس از نبود فکر های اصیل در هالیوود / همه فیلم ها تکراری شده!

انتقاد جورج لوکاس از نبود فکر های اصیل در هالیوود / همه فیلم ها تکراری شده!

آفتاب نیوز :

جورج لوکاس، خالق «جنگ ستارگان» که در سال 1977 با ساخت اولین قسمت این فرنچایز محبوب به جایگاهی افسانه ای در عالم فیلمسازی رسید، در جشنواره فیلم کن امسال نخل طلای افتخاری را از دست دوست و همکار قدیمی اش، فرانسیس فورد کاپولا، کارگردان سه گانه «پدرخوانده»، گرفت. لوکاس در تمام دوران کاری اش که از سال 1971 آغاز شده و تا امروز ادامه داشته، تنها کارگردانی 6 فیلم را تقبل کرده؛ 4 فیلم از فرنچایز «جنگ ستارگان» و دو فیلم «THX 1138» و «گرافیتی امریکایی». البته لوکاس به عنوان تهیه کننده اجرایی یا نویسنده طی سال ها در پروژه های مختلفی حضور داشته و به ساخت فیلم هایی که به آن ها علاقه مند بوده مثل «کاگه موشا» به کارگردانی آکیرا کوروساوا یا فرنچایز مشهور دوست و هم قطارش، استیون اسپیلبرگ، یعنی «ایندیانا جونز» یاری رسانده است. حالا او در 80 سالگی فکر های زیادی درباره وضعیت فعلی سینما و آینده اش دارد.

مثل همین حالا

 او که در جشنواره کن امسال در گفت وگویی شرکت کرده بود درباره وضعیت فعلی سینما حرف های جالبی زد. وقتی از او پرسیده شد سینما 10 سال دیگر در چه وضعی خواهد بود گفت: «مثل وضعی که همین الان دارد. وضع موجود از این قرار است که کسی نمی داند باید چه کرد، مخصوصا در پلتفرم های پخش آنلاین این وضع بیشتر از فیلم های سینمایی صادق است، اما در فیلم های سینمایی هم وضع همین است. داستان هایی که گفته می شود همان داستان های قدیمی است. می گویند بیایید دنباله این فیلم را بسازیم یا بیایید نسخه دیگری از این فیلم را بسازیم. فقط فیلم ها نیستند که چنین وضعی دارند، بلکه تقریبا در هیچ چیز ایده اصیلی پیدا نمی شود.»

او در ادامه افزود: «فضا این جوری است که من یک فیلم خوب دیده ام، بیایید چیزی عین آن بسازیم. این شیوه ای است که فیلم ها فروخته می شود. اگر بروی و بگویی من چیزی دارم که قبلا شبیه اش را هرگز ندیده ای و به مخیله ات هم خطور نمی کند، خیلی بعید است که بتوانی برای ساخت فیلم به توافق برسید.»

تسلیم شدن

«جنگ ستارگان» احتمالا ارزشمندترین دارایی ای است که دایما بر تعداد اسپین آف ها و دنباله هایش افزوده می شود، اما لوکاس به رغم اینکه فکر های زیادی درباره سینمای امروز و آینده اش در سر دارد، برای مدتی نسبتا طولانی خیلی در این فرنچایز علمی تخیلی توقف ناپذیر دخیل نبوده است. او امپراطوری «لوکاس فیلم» را در سال 2012 به مبلغ 4 میلیارد دلار به کمپانی دیزنی فروخت و با فیلم ها، بازی ها، برنامه ها و اسپین آف هایی که در جیب دارد، «جنگ ستارگان» به هیولایی کاملا متفاوت از چیری که بوده بدل شده است.

به اعتقاد لوکاس، خوب یا بد دنیای «جنگ ستارگان» تحت هدایت دیزنی به سمت و سویی کاملا متفاوت سوق داده شده. لوکاس در این گفتگو در این باره گفت: «من تنها کسی بودم که واقعا می دانست «جنگ ستارگان» چه بود… کسی که خیلی خوب این دنیا را می شناخت، چون این دنیا ظرایف و پیچیدگی های زیادی را در خود جای داده است. برای مثال «نیرو»؛ کسی «نیرو» را نمی فهمید. بعد از اینکه من کمپانی ام را فروختم و آن ها شروع به ساخت قسمت های جدید کردند، ایده های بسیاری که در فیلم های اصلی وجود داشت، نادیده گرفته شد. اما همین است که هست. شما وامی دهید و تسلیم می شوید.»

این 4 رفیق فیلم باز

در این گفتگو لوکاس از کمک های فرانسیس کاپولا در سینما به خودش گفت. جورج لوکاس، فرانسیس فورد کاپولا، استیون اسپیلبرگ و مارتین اسکورسیزی از نسل طلایی هالیوود نو هستند که رفاقتی دیرینه با هم دارند و تقریبا همگی شان با تماشای فیلم های کارگردانان بزرگ سینما در کودکی به هنر هفتم علاقه مند شدند. از میان این چهار نفر امسال کاپولا با پروژه جاه طلبانه «مگالوپلیس» در کن 2024 حاضر بود که فیلمش منتقدان را به دو گروه مخالف و موافق تقسیم کرد. اسکورسیزی سال گذشته «قاتلان ماه کامل» را بر پرده داشت و قصد دارد تا روزی که سر پاست فیلم بسازد و خبر های پروژه های جدیدش مدام از راه می رسد. آخرین فیلم اسپیلبرگ هم «خانواده فابلمن» نام داشت که نوعی خودزندگی نامه این کارگردان کهنه کار تلقی شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انتقاد جورج لوکاس از نبود فکر های اصیل در هالیوود / همه فیلم ها تکراری شده!" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انتقاد جورج لوکاس از نبود فکر های اصیل در هالیوود / همه فیلم ها تکراری شده!"، کلیک کنید.