بهترین نوع جدایی از روان درمانگر چیست؟

بهترین نوع جدایی از روان درمانگر چیست؟

پیدا کردن روان درمانگر ممکن است دشوار باشد، به ویژه با تقاضای زیادی که این روزها وجود دارد و اغلب روان درمانگران هم مراجعه کننده جدید نمی پذیرند.

به گزارش ووکس، اما وقتی روان درمانگر متخصص را پیدا کردید، تصمیم گرفتن در مورد پایان جلسات مشاوره و جدایی از او هم کار ساده ای نیست. «سی ان ان» در گزارشی به این موضوع پرداخته است.

اولین قرار ملاقات مشاوره را با شجاعت گرفتید و در همان چند جلسه اول شخصی ترین جزییات و آسیب پذیری هایتان را بیان کردید. البته این مساله ممکن است قدری عجیب و ناخوشایند باشد.

دکتر «جان دفی»، روانشناس می گوید: اولین ساعت درمانی یکی از عجیب ترین ساعت هایی است که شخص تا آن زمان تجربه می کند زیرا از آسیب پذیری تان برای فردی غریبه می گویید و برای سنجش ارتباط با شخصیت و رویکرد او هم معیار مشخصی ندارید.

آیا مشکل از شما است یا از درمانگرتان؟

کارشناسان می گویند قبل از اینکه جلسات دیدار با روان درمانگرتان را کنار بگذارید، سعی کنید بفهمید که جلسات کارساز نیست یا اینکه صرفا ناراضی هستید.

دکتر «آندریا بونیور»، روانشناس و استاد دانشگاه جورج تاون می گوید: ممکن است درباره موضوعات دشواری حرف بزنید که مدت ها است راجع به آنها چیزی نگفته اید و غم، ترس یا خشم سر برآورند. اما از خودتان بپرسید که آیا داریم روی مسیله ای کار می کنیم؟

او تاکید می کند درباره مسیله ای که شما را به کمک نیازمند کرده است و اینکه چقدر مایلید پیش بروید، صادق باشید.

او می گوید: اغلب ما آشکارا نمی گوییم چقدر سر فرزندانمان فریاد می کشیم، زیرا نمی خواهیم آن طور که واقعا هستیم، دیده شویم. شاید از خود واقعی مان شرم داریم.

این روانشناس توصیه می کند از احساس شرم و ناراحتی تان به روان درمانگر بگویید، یا اینکه از قبل یادداشتی برای او بنویسید، زیرا مشاوره با اینکه همیشه خوشایند نیست اما ممکن است کارساز و مفید باشد.

مطمین شوید که خواسته تان از روان درمانگر چیست

درمورد آنچه از دوره مشاوره می خواهید شفاف باشید، حتی اگر خواسته تان در طول زمان دستخوش تغییر شود. آیا می خواهید فضای بیشتری برای گفت وگو داشته باشید یا خواسته بیشتری دارید؟ شاید هم به دنبال نوعی بده بستان هستید؟ یا اینکه می خواهید بین جلسات کار کنید، یا هر چیز دیگر. در هر صورت باید شفاف باشید.

بونیور می گوید: بعضی از افراد درمانگری را می خواهند که به آنها تمرینات زیادی بدهد و آنها را به چالش بکشد. برخی دیگر هم می خواهند که روان درمانگر کم حرف و حمایتگر باشد و تنها محیطی را ایجاد کند که در آن افراد، فضای امنی برای حرف زدن داشته باشند.

پایان دوره مشاوره ممکن است فرصتی تازه باشد

پایان دادن به هر رابطه ای ممکن است احساس اندوه، تردید یا شکست را به همراه داشته باشد، اما به یاد داشته باشید که جلسات مشاوره قرار است راهی برای کمک به شما باشد و اگر چنین احساسی ندارید آن را کنار بگذارید.

به گزارش ایندیپندنت، کارشناسان می گویند اگر از خدشه دار کردن احساسات مشاورتان بیم دارید، مشاوره را ادامه ندهید. خیلی ها دوره روانکاوی را ادامه می دهند زیرا نمی خواهند به روان درمانگر آسیبی برسد که این دلیل مناسبی برای ادامه دوره روانکاوی نیست. پایان دادن به دوره مشاوره ممکن است فرصتی برای رشد و راحت بودن با احساسات باشد.

روان درمانگر را نادیده نگیرید

به گفته متخصصان، یکی از نامطلوب ترین رفتارها قطع یک باره مراجعه به روان درمانگر است. حتی اگر در شرایط خوبی نبودید مراجعه به درمانگر را یک باره متوقف نکنید.

بونیور می گوید: نکته اینجاست که افرادی که ناگهان غیبشان می زند و دیگران را نادیده می گیرند، معمولا افرادی اجتنابی (در روابط) و در روابط اجتماعی تا حدودی مضطرب هستند و نمی توانند نیازشان را به خوبی بیان کنند. اگر در دوره درمانگری این رفتار از شما سرزد، بدانید که فرصت شکستن این چرخه (معیوب) را از دست داده اید.

البته در این مورد استثنا هم وجود دارد. اگر روانکاو در شما احساس ناامنی ایجاد می کند یا اصول اخلاقی را نادیده می گیرد، فورا به ملاقات با او خاتمه دهید و مشکل را به هییت نظارت بر آنها گزارش کنید.

بهترین نوع جدایی از روان درمانگر زمانی است که احساس می کنید دیگر به روان درمانگر نیازی ندارید، زیرا پیشرفت زیادی کرده اید و آماده اید تا باقی مسیر را به تنهایی طی کنید.

پایان خبر ووکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بهترین نوع جدایی از روان درمانگر چیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بهترین نوع جدایی از روان درمانگر چیست؟"، کلیک کنید.