تاثیر کشت گل«محمدی» در ایلام/ از افزایش درآمد تا رونق اشتغال – خبرگزاری ووکس | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری ووکس-گروه استان ها: کشت گیاهان دارویی در بسیاری از نقاط جهان از اهمیت بالایی برخوردار بوده و با وجود رشد و توسعه علوم مختلف از جمله داروسازی، گیاهان دارویی نه تنها اهمیت خود را از دست نداده اند، بلکه همچنان تولید و مصرف بالایی دارند.

سابقه کهن گلاب گیری در ایران

گل محمدی یکی از انواع گیاهان دارویی محسوب می شود که سابقه ای کهن در کشور ما دارد، سابقه ایران در صنعت گلاب گیری از این گل به 2500 سال پیش باز می گردد و امروزه علاوه بر تولید گلاب، در صنایع دارویی، عطرسازی، فرآورده های بهداشتی و آرایشی و صنایع غذایی هم استفاده می شود.

از این رو گل محمدی به دلیل خواص درمانی و شفابخشی متعددی که دارد، جزو یکی از گیاهان دارویی ارزشمند به شمار می رود و همواره دارای اهمیت بالایی است.

ایلام یکی از استان های کشور به شمار می رود که به علت آب و هوای مناسب و خاک حاصلخیز از پتانسیل بالایی در حوزه کشت گل محمدی برخوردار است.

هر چند از سال های گذشته گل محمدی به شکل پراکنده در خانه ها و در داخل و جلوی باغ ها کشت می شد، اما اخیراً کشت و برداشت این گل در استان ایلام به شکل انبوه انجام می شود تا با بهره گیری از این ظرفیت زمینه اشتغال زایی، سودآوری و جذب گردشگران به نقاط مختلف استان فراهم شود.

مزیت های کشت گل محمدی

زهره الفتی کارشناس کشاورزی در گفت وگو با خبرنگار ووکس اظهار داشت: گل محمدی و فرآورده های آن به علت خواص متعدد درمانی و بهداشتی آرایشی و تغذیه ای و حتی دینی و مذهبی، از گذشته های دور محبوب همگان بوده است.

تاثیر کشت گل«محمدی» در ایلام/ از افزایش درآمد تا رونق اشتغال

وی افزود: ایرانیان نخستین کسانی بوده اند که به ویژگی های خوراکی و درمانی گل محمدی پی برده اند و به همین سبب صدها سال است که گل سرخ، گلی دوست داشتنی به شمار می رود و از هیچ گلی به اندازه گل محمدی در سروده های سرایندگان ستایش نشده است.

پتانسیل های استان ایلام برای گشت گل محمدی

الفتی با بیان اینکه استان ایلام یکی از استان های مستعد برای کاشت گل محمدی به شمار می رود، ادامه داد: گل محمدی به دلیل تحمل کم آبی و باردهی سریع، کاشت و نگهداری آسان یکی از مناسب ترین گونه های قابل کشت در استان ایلام به شمار می رود و همچنین می تواند زمینه ساز ایجاد اشتغال، رفع بیکاری و درآمدزایی در این منطقه باشد.

این کارشناس تصریح کرد: آرامش دهندگی، ضد افسردگی، تقویت کننده قلب و عروق، کاهنده التهابات بدن، ضد میکروبی بودن و خاصیت آنتی اکسیدانی از دیگر خواص این گیاه است که آن را در زمره یکی از پرطرفدارترین و پرمصرف ترین گیاهان دارویی قرار داده، همچنین اسانس این گیاه نیز به جهت استفاده در صنعت عطرسازی و صنایع آرایشی و بهداشتی رتبه برتر خود را در ارزآوری حفظ کرده است.

وی گفت: از این رو توسعه سطح زیر کشت گل محمدی در استان یقیناً موجب توسعه استان و رفع مشکلات موجود همچون بیکاری می شود.

افزایش سطح زیر کشت گل محمدی در استان

حشمت الله سیاهی مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام در گفت وگو با خبرنگار ووکس اظهار داشت: گیاهان دارویی و از جمله آنها گل محمدی به دلیل خواص درمانی، اشتغالزایی و مزیت های نسبی کشت از گذشته تا کنون در کانون توجه عموم مردم و به خصوص کشاورزان استان ایلام بوده، خوشبختانه در سال های اخیر نیز استقبال از کشت و کار این محصولات افزایش یافته است.

وی افزود: کشت این گیاه، مزیت های فراوانی دارد چراکه از جمله گیاهانی است که نسبت به شرایط آب و هوایی مختلف سازگار است نسبت به کم آبی تحمل بالایی دارد و شرایط بد خاک را نیز تحمل می کند و می توان گفت جزو گیاهان دارویی با پتانسیل توسعه سطح زیر کشت در استان است.

تاثیر کشت گل«محمدی» در ایلام/ از افزایش درآمد تا رونق اشتغال

سیاهی تصریح کرد: به دلیل مزایای زیادی که کشت این گیاه دارد سازمان جهاد کشاورزی برنامه توسعه کشت گل محمدی را در اولویت برنامه های خود در این حوزه قرار داده و در این راستا اقداماتی از قبیل آموزش زنان روستایی در خصوص کشت ارقام مختلف این گل در مزارع و باغات و داخل منازل مسکونی، ترغیب کشاورزان به کشت این محصول، آموزش کشاورزان جهت کاشت و برداشت اصولی گل محمدی، جذب اعتبار و افزایش سطوح زیر کشت، لحاظ کرده است.

اختصاص 38 هکتار از اراضی استان ایلام به کشت گل محمدی

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام در پایان گفت: گل محمدی در ایلام نوپا و جدید بوده و در حال حاضر 38 هکتار از اراضی دیم، آبی و زمین های شیبدار استان به کشت ارقام گل محمدی اختصاص یافته است، امید داریم با تلاش های سازمان جهاد کشاورزی و همکاری کشاورزان بتوانیم سطح زیر کشت این گیاه دارویی را در استان افزایش دهیم.

کشت گل محمدی و صنعت گلاب گیری یکی از صنایع نوپا در استان ایلام به شمار می رود که در صورت رشد و توسعه به ویژه در مناطق روستایی می تواند باعث افزایش اشتغال در این مناطق شود و از مهاجرت روستاییان جلوگیری کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تاثیر کشت گل«محمدی» در ایلام/ از افزایش درآمد تا رونق اشتغال – خبرگزاری ووکس | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تاثیر کشت گل«محمدی» در ایلام/ از افزایش درآمد تا رونق اشتغال – خبرگزاری ووکس | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.