تعیین سن فرسودگی جدید برای وسایل نقلیه موتوری

تعیین سن فرسودگی جدید برای وسایل نقلیه موتوری

به گزارش ووکس، سردار حسینی گفت: سن فرسودگی جدید برای وسایل نقلیه موتوری اعم از سبک، نیمه سنگین و سنگین با توجه به همه استانداردهای جدید روز دنیا در مرحله بازبینی است.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: سردار سید تیمور حسینی درباره بازگشت سن فرسودگی و موضوع اسقاط خودروهای فروسوده در راستای رعایت قانون هوای پاک توضیح داد: در اواسط دهه 90 با شکایت شخصی و رای دیوان عدالت اداری سن فرسودگی و قانون اسقاط برداشته شد.

وی این اتفاق را ضربه ای بزرگ برای جلوگیری از فعالیت خودروهای فرسوده و آلاینده و مانع الزام نوسازی وسایل نقلیه دانست و افزود: این رای دیوان عدالت اداری سرانجام با پیگیری پلیس و همکاری دولت و مجموعه قضایی رفع شد.

رییس پلیس راهور فراجا اظهار داشت: در موضوع اصلاح ماده 8 قانون هوای پاک، همه دستگاه ها از جمله سازمان حفاظت محیط زیست پیگیر بوده است و اکنون منتظر بازگشت سن فرسودگی هستیم.

در ماده (8) قانون هوای پاک آمده است: «همه اشخاص حقیقی و حقوقی مالک وسایل نقلیه موتوری اعم از سبک، نیمه سنگین، سنگین و موتورسیکلت مکلفند وسایل نقلیه خود را پس از رسیدن به سن فرسودگی از رده خارج کنند و مسیولیت خود را از این جهت، نزد یکی از موسسات بیمه داخلی تحت نظارت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بیمه کنند.»

سردار حسینی درباره وضعیت اصلاح قانون توضیح داد: اکنون در مرحله بازبینی سن فرسودگی، تعیین سن فرسودگی جدید و شرایط کنونی وسایل نقلیه کشور هستیم تا با اجرای قانون کمترین میزان آسیب به مردم وارد شود.

البته وی تاکید کرد که اجرای این قانون به طور حتم همراه با کاهش آلودگی هوا برای همه مردم مفید و اثربخش خواهد بود به اضافه اینکه نوسازی وسایل نقلیه در سلامت جامعه تاثیر مستقیم دارد.

به گفته رییس پلیس راهور فراجا، همه استانداردهای جدید روز دنیا در تعیین سن فرسودگی دیده خواهد شد و امیدواریم به زودی با تصویب در مراجع ذی صلاح اجرایی شود.

تعیین سن فرسودگی و بیمه انواع وسایل نقلیه موتوری موضوع ماده 8 قانون هوای پاک (اصلاح شده در سال 1400)، براساس آیین نامه ای است که حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ این قانون به پیشنهاد مشترک سازمان وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان ملی استاندارد ایران و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به تصویب هیات وزیران می رسد؛ بنابراین ماده قانونی، سن مرز فرسودگی، سنی است که وسایل نقلیه موتوری به علت طول عمر و میزان کارکرد، دچار افت عملکردی و ایمنی شده و نیازمند تعمیرات و نگهداری فنی بیشتر هستند؛ این وسایل نقلیه موتوری مشمول افزایش دفعات سالیانه معاینه فنی می شوند.

با توجه به سن فرسودگی که در گذشته اعلام می شد (25 سال) اکنون بخش قابل توجهی از وسایل نقلیه شخصی و عمومی همچنین حدود 90 درصد موتورسیکلت هایی که در جاده ها و خیابان های کشور تردد می کنند از سن فرسودگی عبور کرده اند.

47236

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تعیین سن فرسودگی جدید برای وسایل نقلیه موتوری" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تعیین سن فرسودگی جدید برای وسایل نقلیه موتوری"، کلیک کنید.