توسعه گردشگری سلامت طب ایرانی در دستور کار وزارت بهداشت

توسعه گردشگری سلامت طب ایرانی در دستور کار وزارت بهداشت

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت از توسعه گردشگری سلامت طب ایرانی و جذب توریست در این حوزه به عنوان یکی از سیاست های مهم این دفتر یاد کرد و گفت: یکی از جاذبه های این نوع گردشگری، بحث ماساژ ایرانی است.

به گزارش ووکس، دکتر نفیسه حسینی یکتا در مراسم پایانی اولین دوره جامع ماساژ و اسپا در گردشگری طب ایرانی اظهار داشت: تلاش در راستای اعتلا و رشد طب ایرانی که حوزه ای از فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی است، این مهم را میسر می کند که از این داشته منحصر به فرد ملی به بهترین شکل بهره برداری کنیم. باتوجه به اسناد بالادستی و نگاه بین المللی به طب ایرانی موظف هستیم در این حوزه تصمیم گیری و سیاستگذاری درست داشته باشیم.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر 9 دانشکده طب ایرانی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور به تربیت نیروی تخصصی طب ایرانی مشغول هستند و حدود 500 متخصص طب ایرانی در سطح کشور مشغول ارایه خدمت به جامعه هستند. علاوه بر این بالغ بر یک هزار پزشک عمومی دوره های موردتایید وزارت بهداشت در حوزه طب ایرانی را پشت سر گذاشته و مشغول به فعالیت هستند.

حسینی یکتا افزود: برنامه ریزی برای آموزش نیروهای متخصص مورد تایید وزارت بهداشت برای ارایه خدمات در سطوح و تنوع مختلف، همواره در دستور کار دفتر طب ایرانی و مکمل است. دوره های مهارتی در رشته های مختلف پیشنهاد شده و به اجرا درآمده است. ما درصدد رد و یا تایید دوره های مختلف برگزار شده در سطح کشور نیستیم اما نیاز به همسان سازی و ایجاد دوره های جامع برای آموزش نیروهای موردتایید وزارت بهداشت و معرفی آنها به مراکز درمانی و معاونت بهداشت وزارت بهداشت همواره وجود داشته است.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت گفت: یکی از سیاست های مهم دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت که برنامه ریزی در آن عرصه را با جدیت پیگیری می کنیم بحث توسعه گردشگری سلامت طب ایرانی و جذب توریست در این حوزه است که یکی از جاذبه های جدی آن بحث ماساژ ایرانی است. خوشبختانه رویدادهای متنوعی در این حوزه داشتیم و خواهیم داشت و برگزاری دوره آموزشی ماساژ و اسپا در گردشگری طب ایرانی، یکی از اقدامات مهم در این عرصه بوده است.

ماساژ درمانی مغفول مانده است

بنابر اعلام وزارت بهداشت، دکتر حسین رضایی زاده، دبیر علمی دوره آموزشی ماساژ و اسپا ضمن ابراز خرسندی در این مراسم از برگزاری موفق این دوره خبر داد و گفت: درخصوص ماساژ با وجود اینکه یکی از موضوعات مهم مرتبط با سلامت جامعه است، تاکنون به دلایل مختلف سیاستگذاری شفاف صورت نگرفته است و متاسفانه این ظرفیت در کشور ما مغفول مانده است؛ درصورتی که می توان از این خدمت که کشور ایران در آن صاحب سبک نیز هست، برای ارتقای سطح سلامت جامعه و کارآفرینی بهره برد.

وی در ادامه افزود: در کشور چین به عنوان یکی از کشورهایی که در این حوزه فعالیت گسترده دارد، ارایه انواع ماساژ درمانی از خدمات کوتاه و سرپایی تا خدمات حرفه ای و تخصصی به جامعه صورت می گیرد تا در ابعاد و شکل های مختلف از تکنیک های ماساژ برای ایجاد حال خوب در جامعه استفاده کنند. در کشور ما نیز می بایست این ظرفیت مدیریت و هدایت شود و تحت نظارت صحیح قرار بگیرد تا مردم جامعه از این خدمت به صورت بهینه بهره مند شوند.

دبیر علمی دوره با بیان این مطلب که در وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی تهران موضوع ساماندهی ماساژ و توسعه منطقی و هماهنگ با قوانین آن به صورت یک ضرورت در دستور کار قرار گرفته است، افزود: از آنجایی که قدم اول در این مسیر آموزش است، دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت به عنوان دفتر سیاستگذاری حوزه خدمات مرتبط با طب ایرانی و مکمل در کشور با هماهنگی معاونت درمان وزارت بهداشت تصمیم گرفت دوره آموزشی ماساژ و اسپا را که کوریکولوم آن به تصویب انجمن علمی طب سنتی ایران رسیده است، به مرحله اجرا درآورد. در همین راستا تفاهم نامه ای بین انجمن علمی طب سنتی ایران و مرکز رشد فناوری طب و داروسازی سنتی و فرآورده های طبیعی دانشگاه علوم پزشکی تهران منعقد شد که این دوره توسط مرکز آموزش های آزاد دانشگاه علوم پزشکی تهران (سماد) برگزار شود.

رضایی زاده در پایان افزود: این دوره به زودی به عنوان تنها دوره رسمی موردتایید وزارت بهداشت ابلاغ خواهد شد و مراکز ارایه دهنده این خدمات در حوزه سلامت طی یک برنامه تدریجی مکلف خواهند شد برای ادامه فعالیت این دوره را پشت سر بگذارند.

در پایان این مراسم، اعطای گواهینامه به شرکت کنندگانی که دوره آموزشی ماساژ و اسپا در گردشگری طب ایرانی را با موفقیت به پایان برده بودند انجام شد و پس از آن، کارگاه تکمیلی اسپا در صنعت گردشگری با اعطای گواهینامه برگزار شد.

پایان خبر ووکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "توسعه گردشگری سلامت طب ایرانی در دستور کار وزارت بهداشت" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "توسعه گردشگری سلامت طب ایرانی در دستور کار وزارت بهداشت"، کلیک کنید.