خسارت های پنهان به کشاورزی دزفول/ گله کشاورزان از کمبود کمباین – خبرگزاری ووکس | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری ووکس، گروه استان ها – مریم اسدی عیسوند: طوفان و بارش باران شدیدی که در روزهای اخیر در استان خوزستان به ویژه شهرستان دزفول رخ داد سبب شده تا مزارع کشاورزی این شهرستان به ویژه در کشت گندم دچار خسارت های عیان و نهان زیادی شوند. بارندگی کم سابقه ای که نه تنها کشت گندم و ذرت بلکه سبزی، مرکبات و سایر محصولات را دچار خسارت کرد؛ بنابراین تنها امید کشاورزان این شهرستان حمایت دولت برای پرداخت خسارت به آنان است.

برج پور یکی از کشاورزان شهرستان دزفول در گفت وگو با خبرنگار ووکس با اشاره به اینکه از تیرماه سال گذشته تاکنون از کشاورزی تنها ضرر و زیانش نصیبم شده است، اظهار می کند: علاوه بر ضرر 800 میلیون تومانی از محصولات پاییزه، هم اکنون از کشت گندم نیز چیزی جز بی مهری نصیبم نشده است.

وی انتقاد می کند: ما کشاورزان دزفولی از وزیران و مسوولانی که نسبت به مشکلات کشاورزان بی تفاوت هستند، گلایه داریم زیرا آنان هیچ گونه درکی از شرایط کاری ما به عنوان «کشاورز» ندارند که با چه زحمت و بدهی هایی تنها چشم امیدمان به کشت گندمی بود که اکنون به یغما رفته است.

این شهروند دزفولی با بیان اینکه هزینه هر هکتار از اراضی زیر کشت بالای 75 میلیون تومان بود و اکنون به دلیل اتفاق اخیر از هشت هکتار تنها سه تن محصول نصیبم شد، می گوید: اگر دولت گندم را به قیمت 20 یا 22 تومان خریداری می کرد، می توانستیم اندکی امیدوار باشیم اما در حال حاضر نه تنها محصول را با قیمت پایین خریداری می کند بلکه به ضرر و زیان ما کشاورزان نیز توجه چندانی ندارد.

خسارت های پنهان به کشاورزی دزفول/ گله کشاورزان از کمبود کمباین

وی اضافه می کند: از رسانه ها درخواست می کنیم تا پیام ما را به وزیر جهاد کشاورزی برسانند و طرح سوال کنند که چرا در دزفول که خود قطب کشاورزی ایران است، تعداد ناچیزی کمباین وجود دارد و ما همواره برای برداشت گندم با معضل نبود کمباین مواجه می شویم؛ درخواست دیگر ما این است که حداقل تسهیلاتی را برای کشاورزان در نظر گیرند تا خود بتوانیم دستگاه کمباین خریداری کرده و در این زمینه خودکفا باشیم.

خسارت های پنهان کشاورزان

مدیرعامل اتحادیه زراعی و باغی دزفول در گفت وگو با خبرنگار ووکس اظهار می کند: رسیدگی به خسارت وارد شده به کشاورزان دزفولی نیازمند تشکیل کمیته بحران استان خوزستان است چرا که خسارت ها بر اثر طوفان شدید و حوادث غیر مترقبه به وجود آمد؛ بنابراین باید جبران خسارت ها از طریق ستاد بحران به کشاورزان تعلق گیرد.

ناصر نظر زاده می افزاید: اغلب کشاورزان برای تولید محصولات خود بدهکار بازار و بانک ها هستند و اکنون با وجود خسارت های وارد شده تنها چشم و امیدشان به تدابیر دولت است تا بتوانند با آن بدهی را پرداخت کرده و فعالیت خود را ادامه دهند.

به گفته وی کشاورزانی که بیمه دارند نیازمند حمایت هستند چرا که مبالغ ناچیز بیمه مشکل آنان را حل نمی کند.

خسارت های پنهان به کشاورزی دزفول/ گله کشاورزان از کمبود کمباین

رییس اتاق اصناف کشاورزی دزفول نیز در گفت وگو با خبرنگار ووکس بیان می کند: کشاورزان دزفولی به ویژه گندم کاران خسارت های آشکار و نهان زیادی را متحمل شدند در صورتی که ما بیشتر خسارت های آشکار را در نظر می گیریم.

بهمن دریکوندی با بیان اینکه اغلب تصور می کنند تنها محصول خوابیده دچار خسران شده است، ادامه می دهد: چند روز گذشته معاون وزیر خسارت وارد شده را 60 درصد عنوان کرد در صورتی که مزارع گندم ایستاده دچار خسارت شدند و این یعنی باید خسارت پنهانی را در نظر داشته باشیم.

وی، امهال وام کشاورزان و بخشودگی آب بها را در راستای کمک به کشاورزان پیشنهاد می کند و می گوید: بدون شک کشاورزانی که بیمه نیستند خسارت های بیشتری متحمل می شوند، از طرفی دیگر کشاورزی سود و صرفه آن چنانی ندارد که کشاورز بتواند محصول خود را بیمه کند چرا که کشاورزی ما وضعیت مطلوبی نداشته و همواره با ضرر و زیان مواجه است.

اعلام میزان خسارت کشاورزان به متولیان امر

مدیر جهاد کشاورزی دزفول نیز در گفت وگو با خبرنگار ووکس با بیان اینکه پیش از وقوع بارندگی هم تدابیری به کار گرفته و هم توصیه ها و اطلاعیه های لازم به کشاورزان داده شد، تاکید می کند: میزان خسارت های وارد شده را به مقامات استانی و کشوری گزارش کردیم.

بهروز قمرزاده می گوید: مقرر شد به کشاورزان دارای بیمه خسارت پرداخت شود، همچنین در خصوص کشاورزانی که بیمه نیستند باید موضوع را در ستاد مدیریت بحران مطرح کنیم تا تصمیم لازم گرفته شود.

وی خبر می دهد: در روزهای آینده نیز جلسه شورای کشاورزی شهرستان دزفول با حضور مدیرکل بحران خوزستان و رییس سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار خواهد شد و بنا داریم برای دزفول و سایر شهرهایی که در بخش کشاورزی آسیب دیده اند، در این جلسه حمایت کافی در نظر گرفته شود.

خسارت های پنهان به کشاورزی دزفول/ گله کشاورزان از کمبود کمباین

مدیر جهاد کشاورزی دزفول بیان می کند: کشاورزان ما که پیش از این در کشت سبزی و صیفی به دلیل پایین بودن قیمت محصولات دچار خسارت شدند اکنون در کشت گندم با معضل خسارت ناشی از باد و باران مواجه هستند، بنابراین تمام تلاش ما حمایت از بخش کشاورزی است چرا که کشاورزان ما باید با انگیزه بیشتری در راستای تولید و امنیت غذایی منطقه گام بردارند.

به گزارش خبرنگار ووکس، از سویی تولید سبزی و صیفی هنگام برداشت با بی مهری های بازار مواجه است و همواره حمایت لازم را ندارند و از سوی دیگر کشت گندم و ذرت که از محصولات مهم و اساسی کشاورزی کشور هستند دارای حمایت لازم نیستند، چرا که قیمت فروش گندم نه تنها برای کشاورزان راضی کننده نیست بلکه در شهرستان دزفول با وجود کمبود کمباین و دوری سیلو در برخی نقاط، وقوع باد و باران و حوادث غیر مترقبه هنگام برداشت بی شک همه این عوامل خطری جدی برای کشاورزان هستند.

بنابراین با وجود مشکلات و کمبودهای بسیاری که کشاورزان را با رنج و زحمت مواجه می کند، جا دارد دولت و متولیان تدابیر و حمایت دایمی را برای کشاورزان به ویژه در کشت گندم که از محصولات اساسی کشور است، به کار گیرند تا وقوع حوادث غیر مترقبه علاوه بر خسارت وارده، تولیدکنندگان را دچار نا امیدی نکند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خسارت های پنهان به کشاورزی دزفول/ گله کشاورزان از کمبود کمباین – خبرگزاری ووکس | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خسارت های پنهان به کشاورزی دزفول/ گله کشاورزان از کمبود کمباین – خبرگزاری ووکس | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.