رابطه خاص شهید صیاد با فرزندانش

رابطه خاص شهید صیاد با فرزندانش

یکی از دختران عفت خانم و علی آقا کودک استثنایی بود، فرزندی که شهید او را از الطاف خفیه الهی می دانست.

به گزارش ووکس، به نقل از همشهری، عفت شجاع، همسر شهیدسپهبد علی صیادشیرازی، روز گذشته پس از یک دوره بیماری دار فانی را وداع گفت و به همسر شهیدش پیوست. به همین بهانه بخشی از صحبت های او درباره زندگی مشترکش با سپهبد علی صیادش شیرازی که در مقابل چشمان او و با تروری ناجوانمردانه به شهادت رسید را می خوانیم.

فرزند معلول لطف الهی است
یکی از دختران عفت خانم و علی آقا کودک استثنایی بود، فرزندی که شهید او را از الطاف خفیه الهی می دانست. عفت خانم درباره او می گفت: « علی آقا او را بسیار دوست داشت و می گفت «لطف خدا را در وجود مرجان می بینم، در آن دنیا ما را شفاعت می کند. او حتی باوجود همه مشغله هایش عضو انجمن کودکان استثنایی شد و هر کاری از دستش برمی آمد برای آنها انجام می داد.»

برای بچه ها کاردستی می ساخت
صیاد مثل بسیاری از فرماندهان نظامی روزهای طولانی را دور از خانواده بود، اما تلاش می کرد این دوری را جبران کند؛ «بیشتر اوقات خبر رفتن به ماموریت ها را مستقیم به ما نمی گفت. در جواب دلخوری ما از این بی خبری ها می گفت: «نمی توانم ناراحتی شما را ببینم…»  باورت می شود سپهبد صیاد شیرازی وضو بگیرد و به رغم میل بانو در آشپزخانه ظرف بشوید و خانه را مرتب کند. بانو از آن روزها می گفت: «هروقت خانه بود به درس و مشق بچه ها می رسید و حتی برای آنها کاردستی هم درست می کرد. البته در سفرها بیشتر کمک من بود و دوست داشت با نگه داشتن بچه ها من بیشتر استراحت کنم.»

 به هر بهانه ای هدیه می خرید
اصلا همین کارهای شهید صیاد شیرازی بود که او را چنین در دل عفت خانم جا کرده بود. خودش می گفت: «یک هفته قبل از شهادتش، عید غدیر بود و ایشان به دیدار رهبر معظم انقلاب رفته بود. قرار بود درجه سرلشکری از دست حضرت آقا بگیرند. هنگامی که بازگشت گلدانی برای من آورده بود و خیلی خوشحال بود. گفتم از درجه گرفتن آنقدر خوشحال هستی؟ گفت خوشحالی من برای آن است که وقتی آقا درجه را بر دوش من می گذارند، می دانم که رهبر معظم انقلاب و امام زمان از من راضی هستند و این به معنای آن است که خداوند از من راضی است. بعد گلدان را به من هدیه داد و گفت این را به پاس زحماتت به تو تقدیم می کنم. گفتم ما باید برای شما بابت این اتفاق مبارک هدیه بگیریم.»
 

شهادت در مقابل چشم همسر و فرزندانش
مرحومه عفت شجاع درباره شهید صیادشیرازی می گفت: «اصلا همین مردمداری و سادگی این نظامی بود که آرزوی شهادتش را محقق کرد تا شهادتش سند روشن ساده زیستی او باشد، اما چه شهادت مظلومانه ای مقابل چشمان فرزندش. البته صیاد که چنین ساده به صید منافقان نمی افتاد و از این رو ناجوانمردانه او را غافلگیر کردند و در کسوت یک کارگر که نیاز به کمک دارد از روحیه عاطفی او سوءاستفاده کردند.»

ازدواج عفت شجاع با این فرمانده ارتش هم حکایت جالبی دارد.

عفت خانم می گفت: «بعد از فارغ التحصیلی از دانشکده افسری بود که یک دوره مقدماتی رسته توپخانه دید و به لشکر 2 تبریز پیوست و بعد با انتصاب در فرماندهی آتشبار برای آموزش زبان انگلیسی به تهران آمد. همین روزها بود که به خواستگاری من که دخترعمویش بودم، آمد.» اصلا شاید به یمن همین ازدواج آسمانی بود؛«علی در کنکور اعزام به خارج در سال1351 پذیرفته و عازم یک دوره تخصصی توپخانه تحت عنوان هواسنجی بالستیک در آمریکا شد. او این دوره را با رتبه نخست در میان 20 افسر آمریکایی به پایان رساند و برای تدریس به دانشکده توپخانه اصفهان منتقل شد. گرچه تنها 6 ماه از ازدواجش گذشته بود، اما دوری از خانواده و رنج سفر را برای رسالتی بزرگ تر به جان خرید. در آنجا به واسطه اینکه زبان آمریکایی ها انگلیسی بود، قرآن را با ترجمه انگلیسی برای آنها تلاوت می کرد. گرچه ترجمه دقیق و بایسته ای از آیات وحی نبودند، اما حرف های جدیدی در دل خود داشتند که شنوندگان را به تکاپوی بیشتر در این مسیر وامی داشتند.»

پایان خبر ووکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رابطه خاص شهید صیاد با فرزندانش" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رابطه خاص شهید صیاد با فرزندانش"، کلیک کنید.