رسانه در اختیار موسیقی پاپ است/کنسرت «هوران» با 14 قطعه به صحنه تالار وحدت می رود

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری ووکس ـ زهره سعیدی: در روزگاری که مخاطبان موسیقی پاپ با برگزاری کنسرت های متعدد و متنوع خوانندگان این جنس از موسیقی ایرانی را جذب خود می کنند و انتخاب آنها را در دست می گیرند، گروه های بزرگ و متنوع دیگری نیز در سوی دیگر در انواع مختلف از موسیقی های سنتی و تلفیقی نیز مشغول به فعالیت هستند.

گروه موسیقی «هوران»، به سرپرستی «بهروز قهاری»، یکی از گروه هایی است که سال های سال است با تکیه بر ظرفیت اشعار مولانا و به کارگیری گروه بزرگ دف نوازان و همخوانان، توانسته است آثاری را بر پایه تفکر تولید کند که همواره توجه مخاطبان به حوزه های موسیقی سنتی و تلفیقی را به خود جلب کرده است.

بناست تالار وحدت تهران، در ساعت 21:30 شامگاه ششم اردیبهشت ماه سال جاری، میزبان گروه موسیقی هوران، به سرپرستی و آهنگسازی «بهروز قهاری»، تهیه کنندگی «مجید فلاح پور»، خوانندگی «علیرضا جعفرزاده»، نوازندگی سنتور «فردین فیروزکوهی»، سه تار «مجتبی اسحاقی»، کمانچه «مونا سعیدی» و «امیرحسین عبدالله پور»، عود «ستاره مستفیضی»، تار «معصومه نژادحسن» و «فرخ حقیقی»، سنتورباس «ایلیا سعیدی»، پرکاشن «حامد جوهرستانی»، و حضور گروه کُر به سرپرستی «تانیا شیخ»، باشد تا بار دیگر، این گروه بتواند «عاشقانه های مولانا» را با مخاطبانش مرور کند.

علاقه مندان به حوزه های موسیقی سنتی و تلفیقی ایرانی، می توانند برای حضور در این کنسرت، از پایگاه اینترنتی فروش بلیط ایران کنسرت به نشانی www.iranconsert.com بلیط تهیه کرده و در این رویاد فرهنگی-هنری حضور پیدا کنند. همین امر بهانۀ حضور برخی از اعضای گروه موسیقی «هوران» در خبرگزاری «ووکس» و تشکیل یک نشست خبری صمیمی شد. مشروح این نشست بدین شرح منتشر می شود:

فضای موسیقی سنتی در حال کمرنگ شدن ست/رسانه در اختیار موسیقی پاپ است/کنسرت «هوران» با 14 قطعه به صحنه تالار وحدت می رود

بهروز قهاری: فضای موسیقی سنتی در حال کمرنگ تر شدن است

آقای قهاری لطفا کمی درباره گروه هوران برایمان بگویید؟

این گروه از سال 1382 بر پایه آهنگسازی و انتشار اشعار مولانا آغاز به کار کرده و در این مسیر، از خوانندگان متعدد و متفاوتی استفاده کرده است،  به جرات می توانم بگویم که اولین گروه موسیقی کوبه ای در ایران بودیم که با پوست و چوب کار را آغاز کردیم و از این رو جنس تلفیق موسیقی ما، بر اساس تلفیق ساز های کوبه ای بوده است.

این گروه از ابتدای راه تا به امروز تجربیات بسیار زیادی را در حوزه موسیقی تلفیقی پشت سر گذاشت و از ابتدای سال 1398 با ساز های زهی، تجربه اجرای ارکستر را نیز در کارنامه خود ثبت کرد. بعد از این تجربیات در این گروه، حس کردیم که به خاطر شرایط موجود موسیقی در کشور، فضای موسیقی سنتی در حال کمرنگ تر شدن است، چرا که هیچ تبلیغی برای ساز های سنتی و اصیل ایرانی انجام نمی شود و شما اگر توجه کنید، تلویزیون هیچ گونه موسیقی سنتی پخش نمی کند و شبکه های خارج از کشور نیز، تنها و تنها روی موسیقی پاپ مانور می دهند و انگار موسیقی سنتی وجود ندارد.

نسل جدید را به لحاظ علاقه به موسیقی چطور تحلیل می کنید؟

بنده خودم به عنوان کسی که هم آهنگسازی می کند و اداره آموزشگاه موسیقی «بداهه» را در شرق تهران بر عهده دارد و نزدیک به 3 دهه در حوزه تدریس موسیقی سنتی ایرانی و ساز های کوبه ای فعالیت کردم، می گویم که اکثریت قریب به اتفاق امروز تمامی افرادی که در نسل جدید به موسیقی گرایش دارند و قصد فراگیری تعالیم موسیقی را دارند، همگی به سمت و سوی موسیقی پاپ می روند و به دنبال فراگیری این ساز ها هستند. امروز هنرجویان موسیقی، تنها به دنبال گیتار، پیانو و یا ویولون هستند و مثلاً من در طول این سال ها، تنها یک دختر بچه 8 ساله دیدم که بنا داشت به فراگیری ساز کمانچه بپردازد و این موضوع برای من بسیار جذاب بوده است.

رسانه در اختیار موسیقی پاپ است

امروز، رسانه تنها و تنها در اختیار موسیقی پاپ است و همین امر نگاه و سلیقه مخاطب را شکل می دهد و گویی رسانه ای برای موسیقی سنتی وجود ندارد، متاسفانه ما امروز هیچ جایی را برای ارایه و تبلیغات کار خودمان نداریم و به همین خاطر، مردم بیشتر به موسیقی پاپ گرایش پیدا کرده اند و همین امر موجب شد تا این گروه، بر خلاف جریان آب حرکت کند چرا که حس کردیم کمرنگ شدن ساز های موسیقی ایرانی و سنتی، لطمه ای بزرگ به فرهنگ اصیل ایرانی وارد می سازد و به همین خاطر، تصمیم گرفتیم به موسیقی سنتی بازگردیم و تمامی آثار را در این حوزه تولید و تنظیم کنیم.

آثار و قطعات تولید شده گروه هوران همه سنتی و برگرفته از اشعار مولانا هستند؟

بله بیشتر آثار تولید شده توسط این گروه، عاشقانه ها و غزلیات مولانا هستند و بر همین اساس در چندین سال اخیر گروه تلاش کرده تا به سراغ کسانی برود که اهل قلم هستند و یا در حوزه ادبیات تحصیل و تدریس کرده اند و در مسیر انتخاب اشعار از نظرات این عزیزان بهره بگیرد، تا موجبات تاثیرگذاری بیشتر کارها شود، ما در تولید آثار خویش از اشعار امروزی نیز استفاده کرده ایم، اما بیشتر هدفمان این است که عاشقانه های مولانا را ارایه کنیم و کنسرت ششم اردیبهشت ماه نیز، که به خوانندگی «علیرضا جعفرزاده» اجرا خواهد شد، رویکرد همین خواهد بود و در این اجرا، گروه دف، به سرپرستی خود او و گروه کُرال نیز به روی صحنه می روند.

در واقع موسیقی ساخته شده در گروه «هوران» از جنس موسیقی «قوالی» است و گروه ما تلاش کرده تا این جنس از موسیقی شبیه موسیقی سنتی ایرانی نباشد و با آن تفاوت هایی داشته باشد. در موسیقی سنتی ایرانی، یک شعر را انتخاب می کنند و آن را از ابتدا تا انتها می خوانند، اما ما در تولید آثارمان تلاش کردیم تا از تعداد محدودی از ابیات، مثلاً 4 یا 5 بیت از شعر استفاده کنیم و از شاه بیت های شعر نیز برای تکرار استفاده کنیم و این رفتار، آن چیزی است که بیشتر در موسیقی «قوالی» استفاده می شود.

فضای موسیقی سنتی در حال کمرنگ شدن ست/رسانه در اختیار موسیقی پاپ است/کنسرت «هوران» با 14 قطعه به صحنه تالار وحدت می رود

تلاش کردیم تا از شاه بیت های اشعار برای همخوانی مخاطبان استفاده کنیم

برای این کار از حضور کرال به سرپرستی تانیا شیخ استفاده کردیم چرا که جا انداختن اشعار و کلمات موجود در آن ، در ذهن بیننده و شنونده گروه هوران خیلی مهم است. به ندرت پیش می آید یک شعر یا بخشی از آن در یک نوع از موسیقی سنتی در ذهن مخاطب ماندگار شود. ما تلاش کردیم تا از شاه بیت های اشعار استفاده کنیم و آن را توسط گروه همخوان، تکرار کنیم تا در ذهن مخاطب جا بیفتد و زحمت این کار را به خانم «تانیا شیخ» از اساتید سلفژ و موسیقی سپرده ایم.

تنظیم قطعات این کنسرت را «فردین فیروزکوهی»، از دوستان ده ـ پانزده سالۀ من برعهده دارد و نزدیک به 9 سال است که دیگر اعضای گروه نیز به صورت ثابت با او در حال فعالیت هستند، ما در حال حاضر 70 نفر هستیم که از این تعداد، 10 نفر اعضای گروه ملودی هستند که وظیفۀ نوازندگی ساز های سنتور، سنتورباس، سه تار، کمانچه، کمانچه آلتو و پرکاشن را بر عهده دارند و در کنار این عزیزان، گروه دف نوازان و دمام و همچنین گروه کُرال در کنار هم به روی صحنه خواهند آمد.

سالن ها به گونه ای رفتار کرده اند که نمی توان سمت آنها رفت

برای سالن گرفتن سراغ سالن های تهران نرفته اید؟

امروز در کشور، تنها تالار وحدت، هتل اسپیناس پالاس و سالن میلاد نمایشگاه بین المللی برای اجرای کنسرت وجود دارند، آن قدر هزینه های این سالن ها سرسام آور است که اصلاً گروه ها جرات نمی کنند که سمت آنها بروند و مثلاً رفتار به گونه ای است که اگر مثلاً به دست اندرکاران سالن بگویید که این میز را بیاورید و آن را کنار من بگذارید، در جا آن را برایتان فاکتور می کنند و رفتار آنها به گونه ای شده که اصلاً نمی توان سمت آنها رفت!

فضای موسیقی سنتی در حال کمرنگ شدن ست/رسانه در اختیار موسیقی پاپ است/کنسرت «هوران» با 14 قطعه به صحنه تالار وحدت می رود

«هوران» با 14 قطعه به روی صحنه «تالار وحدت» خواهد رفت

«علیرضا جعفرزاده» از خوانندگان کشورمان بناست که در کنار گروه اتفاقات بسیار خوبی رقم بزند.

وی هم گفت: ما در این گروه، 3 تا 4 اثر داریم که از دسته آثار اصلی گروه به حساب می آیند و به جز آن، تلاش می کنیم تا در هر کنسرت، 2 یا 3 اثر جدید برای اجرای در حضور مخاطبان خویش آماده کنیم.

در این کنسرت، 14 قطعه توسط اعضای گروه برای مخاطبان به اجرا در خواهد آمد و قطعه «گذرگاه»، اولین کار تنظیم شده توسط این گروه بوده و همیشه و در همۀ کنسرت ها به عنوان قطعۀ نخست اجرا می شود، در کنسرت 6 اردیبهشت ماه در تالار وحدت، مخاطبان گروه «هوران» با 4 اثر جدید مواجه خواهند بود که 3 قطعه از این آثار از اشعار مولانا انتخاب شده که ساختۀ من است و قطعۀ دیگر با عنوان «قاب»، بر اساس یک غزل معاصر توسط «فردین فیروزکوهی» ساخته شده است.

علیرضا جعفرزاده: رفقا در گروه هوران دور هم جمع شده اند

آقای جعفرزاده از چه سالی به عنوان خواننده با گروه هوران همکاری می کنید؟

از 4 یا 5 سال پیش پیشنهاد همکاری با این گروه، «بهروز قهاری» و تدریس در آموزشگاه موسیقی «بداهه» را داشتم. سال گذشته، من اولین تجربه همکاری با گروه را سپری کردم و با 3 خواننده روی سن رفتیم که اجرای خوبی بود و بازخورد بسیار خوبی داشت و در اجرای جاری، 2 تن از خوانندگان حذف شدند و من به عنوان خوانندۀ تک خوان انتخاب شدم، در عین که دیگر خوانندگان این گروه، خوانندگان بسیار خوبی بودند و اصلاً بحث برتری خوانندگی مطرح نیست، اما تصمیم بر این بود که من با «بهروز قهاری» در جایگاه خواننده همکاری کنم.

به نظر من گروه «هوران» یک گروه همدل هستند ، یک تعداد دوست که دور هم جمع شده اند تا قبل از اجرا، یک نان و پنیر بخورند، با هم حرف بزنند، گپ بزنند، می خندند و بعد به اجرا می روند.

آثار تولید شده در گروه «هوران» در دستۀ موسیقی های احساسی و دلی دسته بندی شده هر چند بسیاری از اشعار مولانا، پیش از این نیز توسط بسیاری از خوانندگان اجرا شده و خیلی از مخاطبان آنها را شنیده اند، اما در آثار این گروه، چند کار وجود دارد که مشابهت هایی به تم موسیقی کُردی دارد، اما کلام، کلام مولاناست، یعنی اگر این کار برای افراد کُرد زبان پخش شود، می توانند با آن به سماع بپردازند.

فضای موسیقی سنتی در حال کمرنگ شدن ست/رسانه در اختیار موسیقی پاپ است/کنسرت «هوران» با 14 قطعه به صحنه تالار وحدت می رود

گوش مخاطبان با جنس بد موسیقی هرز شده است

به نظر شما این آثار تا چه اندازه با مخاطبان ارتباط برقرار می کند؟

برای پاسخ به شما این شعر حکیم خاقانی را بخوانم: «شب تار و ره دور و خطر مدعیان، تا در دوست ندانم به چه عنوان برسم»

کاری که ما به عنوان یک گروه موسیقی در حال انجام آن هستیم، کاری بسیار سخت است و این، بدان معناست که آن قدر گوش برخی از مخاطبان هرز شده و آن قدر ملودی های ارزان و دم دستی در دسترس آنان است که بسیار سخت است که بخواهید چنین کار هایی را به مخاطبان خویش عرضه کنید و نه تنها این دست از آثار، بلکه بسیاری دیگر از آثاری که در این حوزه تولید می شوند نیز در همین دسته قرار می گیرند و این دست از کارها، جامعه را بسیار کمتر به سمت و سوی خویش می کشد.

درنهایت امروز نمی توان آمار درستی از این موضوع داد که این دست از آثار تا چه میزان مخاطبان را به سمت و سوی خویش می کشد، چرا که این گروه در دستۀ افراد مافیای موسیقی قرار نمی گیرد و نه خبرگزاری ها و شبکه های مجازی در دستان این گروه است، ما از دستۀ خوانندگان و نوزاندگانی نیستیم که چندین کا فالور و تیک آبی دارند و در این میان، برخی از افراد هستند که تنها در خیابان استوری ضبط می کردند و امروز تنها به خاطر این که صفحۀ شلوغ با دنبال کنندگان بسیار زیادی دارد، روی صحنۀ تیاتر در حال ایفای نقش است و متاسفانه امروز همه چیز قاتی شده است.

مخاطب با نشاط از سالن کنسرت «هوران» خارج می شود

در یک یا دو سالی که در کنار گروه «هوران» به فعالیت پرداخته و تجربه داشتم، به این نتیجه رسیدم که همان مخاطبانی که مثلاً تعداد 700 نفر در تالار وحدت برای این کنسرت حضور دارند، زمانی که کنسرت تمام می شود با حس نشاط و شادی از سالن خارج می شوند، این که مخاطبان، شامل مرد، زن، پیرمرد، پیرزن و بچه بتوانند یک ساعت و نیم در تالار حدت، بدون هیچ گونه وقت استراحتی بنشینند، در حالی که گوششان پر از موسیقی و ملودی است، اما زمانی که سالن را ترک می کنند، با حال خوب می روند.

فردین فیروزکوهی(آهنگساز، تنظیم کننده و نوازندۀ ساز سنتور در گروه موسیقی «هوران») : موسیقی امروز دچار سانسور است

 لطفا برایمان از آهنگسازی قطعات این کنسرت بگویید؟

تمامی آثاری که بناست در این کنسرت اجرا شوند، به جز یک قطعه، ساختۀ «بهروز قهاری» است و تنظیم آن، بر عهدۀ او بوده است، گروه «هوران» با تمام دوستان و عزیزانی که در آن به فعالیت می پردازند، یک خانواده است، از نوازنده و خواننده گرفته تا گروه دف نواز و گروه کُر، همه و همه یک خانواده بوده اند و هرگز به این شکل نبوده که یک نفر حرف بزند و یک نفر عمل کند و همیشه یک جمع کلی بوده است.

در رویه ساخت ملودی و آهنگ برای گروه موسیقی «هوران»، همواره روال این بوده که کار، در قالب صلاح و مشورت کردن نسبت به توانایی افراد حاضر و حال و هوایی که دارند، انجام بشود و این موارد همیشه مد نظر گروه بوده است. هر یک از آثار تولید شده در این گروه، نسبت به مقدار شعر و حال و هوایی که مد نظر گروه بوده ، زمان برده و در این میان آثاری بوده اند که تنها یک ماه زمان تولید برده اند و از سویی دیگر، آثاری نیز بوده اند که در یک ساعت آماده شده اند.

بنابراین در روند تولید برخی از آثار گروه، بوده اند آثاری که اتود زده شده اند، کنار گذاشته شده اند و پس از گذشت مدتی دوباره گروه به سراغ آنها رفته ، دستی بر سر و گوش آن کشیده و دوباره از آن استفاده کرده استو هنرمند، مانند دیگر افراد عضوی از این جامعه به حساب می آید که در کنار مردم و با غم ها و شادی های مردم زندگی می کند.

فضای موسیقی سنتی در حال کمرنگ شدن ست/رسانه در اختیار موسیقی پاپ است/کنسرت «هوران» با 14 قطعه به صحنه تالار وحدت می رود

بنا نداشتید سالن دیگری اجرا بروید؟

گروه موسیقی هوران برای سالن های بسیاری برای اجرا اقدام کرده و متاسفانه پاسخ مناسبی را دریافت نکرده است، به غیر از یک یا دو خوانندۀ محدود، از هیچ یک از گروه های موسیقی سنتی حمایت نمی شود، نه صدا و سیما، نه فرهنگ و ارشاد اسلامی، نه تلویزیون و نه رادیو از این دست از موسیقی حمایت نمی کنند، اما اگر این دست از آثار به صورت رایگان در اختیارشان قرار بگیرد، همه از آن استقبال می کنند.

متاسفانه یک فرد یا یک گروه خاص، نمی خواهد که این جنس از موسیقی فاخر کشورمان دیده و شنیده شود. شاید شما به صورت گذری و یا در ماشین، یک آهنگ را گوش می کنید، یک موسیقی پاپ با شعر سخیف گوش می کنید که این اثر، هیچ گونه تاثیرگذاری بر روی شما ندارد، اما همان الگو را در همان فضا بر روی اشعار مولانا، سعدی، حافظ و خیام ببریم، می توان ناخودآگاه این تاثیر مثبت را بر روی ذهن مخاطب گذاشت و این تاثیر موجب می شود که شما به فکر بیفتید که داستان و موضوع چه بوده است و اصل آن چیست؟

نباید به خاطر ننوشتن اسم شاعر زیر معروف ترین شعر مولانا، 4 بار آهنگساز را بخواهند

امروز، انگار گروهی هستند که نمی خواهند تو به فکر بیفتی و در مورد موضوعی فکر کنی. باید پرسید که چرا باید به خاطر نداشتن اسم شاعر، 4 بار آهنگساز اثر را بخواهند و از او بپرسند که تو چرا اسم شاعر را ننوشته ای، حال آن که این موضوع، مربوط به معروف ترین شعر مولاناست که همه آن را شنیده اند، زمانی که می گویی شاعر این اثر مولاناست، می گویند باید آن را بنویسید، پرینت بگیرید، در سایت بارگذاری کنید که ما ببینیم. درحالی که به کرات دیده شده یک خواننده یا یک گروه پاپ شعری را منتشر می کند و در همان لحظه تایید و مجوز می گیرد.

بخش دوم این میزگرد به زودی در خبرگزاری ووکس منتشر می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رسانه در اختیار موسیقی پاپ است/کنسرت «هوران» با 14 قطعه به صحنه تالار وحدت می رود" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رسانه در اختیار موسیقی پاپ است/کنسرت «هوران» با 14 قطعه به صحنه تالار وحدت می رود"، کلیک کنید.