سازمان ملل متحد با اختصاص هوشمند منابع، مشکل افغانستان را حل کند – خبرگزاری ووکس | اخبار ایران و جهان

سازمان ملل متحد با اختصاص هوشمند منابع، مشکل افغانستان را حل کند - خبرگزاری ووکس | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری ووکس، اسکندر مومنی در دیدار با نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان، با تبیین تلاش ها و اقدامات جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر، اظهار داشت: موضوع قاچاق مواد مخدر از منشا افغانستان به سمت مرزهای شرقی جمهوری اسلامی ایران همراه با ناامنی، شرارت، تروریسم و اقدامات مسلحانه است و ما از سازمان ملل متحد می خواهیم تا مواد مخدر را به عنوان یک تهدید جدی در نظر بگیرد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین با اشاره به ادامه روند قاچاق مواد مخدر از کشور افغانستان افزود: جمهوری اسلامی ایران از هرگونه اقدامی که منجر به کاهش تولید، رشد و قاچاق مواد مخدر در همسایگی مان شود، حمایت و استقبال می کند اما واقعیت امر این است که تا این لحظه هیچ گونه کاهش محسوسی در حوزه تولید، رشد و قاچاق مواد مخدر از سوی افغانستان مشاهده نشده است. ضمن این که در نشست های قبلی و در جریان نشست اخیر کمیسیون مواد مخدر در وین نیز به مساله رشد تولید و قاچاق مواد مخدر صنعتی از جمله متامفتامین از منشا افغانستان، اشاره گردید.

وی تاکید کرد: پیشنهاد اجرایی جمهوری اسلامی ایران اعمال کنترل و نظارت دقیق بر تجارت محموله های پیش ساز از مبدا تا مقصد و به ویژه محموله های بزرگ پیش ساز به مقصد کشور افغانستان توسط دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد UNODC و هیات بین المللی کنترل مواد مخدر INCB است.

وی با طرح انتظارات جمهوری اسلامی ایران از جامعه بین الملل، از رزا اتانبایوا خواست تا پیشنهادات کشورمان را در قالب یک برنامه همکاری مدون میان ایران، کشورهای منطقه، و سازمان ملل متحد، به منظور اتخاذ یک راهکار عملیاتی برای حل مساله مواد مخدر در افغانستان دنبال نماید.

در ادامه این نشست رزا اتانبایوا نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان گفت: از ایران به منظور بهبود وضعیت و تامین معاش مهاجران افغان تشکر می کنم و پیشنهادات شما را به دبیرکل سازمان ملل متحد منعکس خواهم کرد.

وی تاکید کرد: ایران تیم درمان پیشرفته ای دارد و این فرصتی برای انتقال تجربیات در حوزه درمان اعتیاد به افغانستان است.

رزا اتانبایوا، ضمن اشاره به وضعیت دشوار افغانستان، افزود: یک پیش نویس توسط مدیر اجرایی UNODC در خصوص راهکارهای لازم به منظور تامین معاش و ثبات در افغانستان تهیه شده که مراحل نهایی شدن آن در حال انجام است.

وی ادامه داد: سازمان ملل متحد با همکاری UNODC مطالعاتی را در خصوص مواد مخدر در افغانستان انجام داده که در نشست آینده دوحه ارایه خواهد شد. محور اصلی این طرح مطالعاتی انجام برنامه های کشت جایگزین در افغانستان است.

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان از رفتار بی تفاوت جامعه بین الملل در رابطه با مساله افغانستان، انتقاد کرد.

مومنی در این باره با بیان این نکته که سازمان ملل متحد، تجلی جامعه جهانی به شمار می رود، گفت: مخاطب اصلی این مباحث، خود شما هستید. دغدغه سازمان ملل متحد باید کمک به افغانستان و نجات آن از شرایط فعلی با اجرای یک برنامه جدی باشد. در این رابطه، باید منابع مشخصی برای تامین زیرساخت ها، و اجرای برنامه های توسعه پایدار و کشت جایگزین، در این کشور تخصیص یابد تا مشکل را به شکل اساسی حل کرد. جمهوری اسلامی ایران نیز با تجربیاتش در این حوزه آماده کمک به این سازمان است.

وی با تاکید بر اینکه سازمان ملل متحد باید از کشورهایی که این بلا را در افغانستان گسترش دادند، سوال و مطالبه کند، ابراز داشت: طبق آمار UNODC در سال 2000 میلادی پیش از اشغال افغانستان توسط آمریکا، تولید مواد مخدر در این کشور 200 تن بود اما پس از اشغال تولید مواد مخدر در افغانستان به بیش از 9 هزار تن رسید، بنابراین آمریکا باید در قبال موضوع افغانستان به جامعه جهانی پاسخگو باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سازمان ملل متحد با اختصاص هوشمند منابع، مشکل افغانستان را حل کند – خبرگزاری ووکس | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سازمان ملل متحد با اختصاص هوشمند منابع، مشکل افغانستان را حل کند – خبرگزاری ووکس | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.