سرمایه گذاران این بازار بیشترین زیان را دیدند/ دلار به کانال 50 هزار تومان باز می گردد؟

ایمان ربیعی- بازارهای سنتی چهارگانه در هفته ای که گذشت، نتوانستند روی خوشی به سرمایه گذاران نشان دهند. این اتفاق از یک سو به خالی شدن دست نوسان گیران منجر شد و از سوی دیگر خرید و فروش در این بازارها را به حداقل رساند. بسیاری از کارشناسان معتقدند مهار تورم خود به نوعی حباب سکه را در بازار تخلیه کرده و بازارها را به حالت عادی بازخواهد گرداند اما با این حال انتظارات تورمی در روزهای اخیر فروننشسته است و شرایط ویژه سبب شده است انتظار برای بالا رفتن قیمت ها وجود داشته باشد.

برگشت دلار رقم خورد

هر چند شرایط اقتصاد ایران عادی نیست اما در هفته ای که گذشت بازار ارز با بازگشت مواجه بود. این اتفاق البته دور از انتظار سرمایه گذاران و حتی دلالان بود. با این حال دلار توانست به کف کانال شصت هزار تومان نزدیک شود اما این نزدیکی ماندگار نبود خیز برای بازگشت به میانه ی کاال شصت هزار تومان در برخی روزها رخ داد. برخی این سیوال را مطرح می کنند که آیا دوباره دلار به کانال پنجاه هزار تومان ولو در سقف این کانال باخواهد گشت؟

پاسخ به این سیوال اما از سوی کارشناسان یکی نیست. برخی معتقدند رسیدن دلار به کانال پنجاه هزار تومان هم نمی تواند ادامه دار باشد چرا که بازار در حال هضم قیمت شصت هزار تومانی و قرارگیری در این کانال است و ماندگاری در این محدوده، وقتی طولانی تر از حالت عادی شود موجب چسبندگی قیمت ها خواهد شد.

از سوی دیگر باید در نظر داشت که فضای اقتصادی ایران دستخوش تغییر چندانی نشده و هر چند سیگنال هایی مبنی بر آزادسازی پول های مسدودی آزاد شده ایران مخابره شده اما تاثیر این خبر به دلیل انتشار چندباره از دست رفته است.

دلار در پایان این هفته در محدوده 62 تا 63 هزار تومان معامله می شود که نسبت به روزهای ابتدایی هفته دستخوش تغییر چندانی نشده و رفت و برگشت همچنان ادامه دارد. باید دید بازارساز با چه تدبیری هفته آینده را آغاز خواهد کرد.

سرمایه گذران این بازار بیشترین زیان را دیدند/ دلار به کانال 50 هزار تومان باز می گردد؟

سکه چقدر عقب نشست؟

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در ابتدای هفته به نرخ 42 میلیون و 500 هزار تومان فروخته می شد اما این کالای سرمایه ای در پایان هفته در محدوده قیمتی 41 هزار و 950 تومان قرار گرفت. این بدان معناست سرمایه گذاران این بازار نیز با زیانی اندک همراه بودند. قیمت سکه از یک سو تحت تاثیر کاهش نرخ اونس و از سوی دیگر تحت تاثیر نوسان منفی دلار با کاش روبرو شدند. این وضعیت در بازار سایر قطعات سکه نیزتداوم دارد . نکته مهم اینجاست که در آخرین روز هفته قیمت هر اونس طلابا کاهشی نزدیک به بیست دلار روبرو شد و در لحظه تنظیم خبر اونس طلا به 2298 دلار و یازده سنت در بازارهای جهانی فروخته می شود. نکته مهم اینکه با وجود عقب نشینی بهای سکه حباب سکه در بازار بزرگتر از قبل شده است. هر قطعه سکه امامی هشت میلیون و 271 هزار تومان حباب دارد.

طلا ریخت

قیمت هر گرم طلای 18 عیار نیز از سه میلیون و 550 هزار تومان در اولین روز هفته به سه میلیون و 467 هزار تومان در آخرین روز هفته رسید . به این ترتیب کاهش اندک قیمت طلای هجده عیار نیز در بازار رقم خورد تا سمفونی زیان در بازار هماهنگ تر از همیشه نواخته شود.

بورس باز هم قرمز پوشید

بررسی معاملات بازار سهام در هفته دوم اردیبهشت 1403 نشان می دهد، با کاهش ارزش معاملات و افزایش عرضه، شاخص های بورسی با کاهش حدود 1.7 درصدی روبه رو شده اند.

نگاهی به روند معاملات این هفته نشان می دهد شاخص کل بورس طی این پنج روز معاملاتی با کاهش 1.7 درصدی از تراز دو میلیون و 303 هزار واحد در پایان بورس هفته گذشته به دو میلیون و 264 هزار واحد رسید. شاخص هم وزن نیز 1.69 درصد کاهش ارتفاع داد و از 763 هزار واحد به 750 هزار واحد رسیده است.

همچنین لازم به ذکر است بازار سهام طی این هفته به طور میانگین هفت میلیارد و 160 میلیون برگه سهم حجم خورد و ارزشی معادل سه هزار و 138 میلیارد تومان رقم زد. تراز پول حقیقی نیز در هفته دوم اردیبهشت منفی بود؛ به طوری که طی پنج روز کاری 648 میلیارد تومان پول از بازار سهام خارج شده است.

223223

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سرمایه گذاران این بازار بیشترین زیان را دیدند/ دلار به کانال 50 هزار تومان باز می گردد؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سرمایه گذاران این بازار بیشترین زیان را دیدند/ دلار به کانال 50 هزار تومان باز می گردد؟"، کلیک کنید.