طالبان در سودای گسترش شبکه فیبر نوری

طالبان در سودای گسترش شبکه فیبر نوری

پس از این که طالبان در سال 2021 در افغانستان به قدرت بازگشت، توسعه اینترنت در این کشور به دلایل متعدد از جمله فراری شدن کارشناسان و ابهامات نسبت به وضعیت جاری، وقفه پیدا کرد.

به گزارش ووکس، با این حال، به نظر می رسد طالبان به توسعه شبکه فیبر نوری علاقه نشان می دهد. نجیب الله حقانی، وزیر موقت مخابرات و فناوری اطلاعات افغانستان به تازگی در دیدار با سفیر چین در کابل، پیشنهاد توسعه شبکه فیبر نوری با چین را مطرح کرد و در صورت تحقق این امر، افغانستان به لحاظ موقعیت جغرافیایی، می تواند مرکز اتصال کشورهای آسیایی شود. وی همچنین برنامه افغانستان را برای گسترش کابل فیبر نوری خود به مناطق مرزی اعلام کرد که ارتباط مستقیم با چین را تسهیل می کند. این ابتکار، مسیرهای ارتباطی کوتاه تر برای چین برای ارتباط با سایر کشورهای آسیایی و تقویت اتصال منطقه ای را وعده می دهد.

ژایو شینگ، سفیر چین در افغانستان هم در این دیدار به نوبه خود گفت: پکن به توسعه فیبر نوری از واخان، علاقمند است.

در حال حاضر، افغانستان در هفت نقطه به کشورهای همسایه متصل است و شبکه های ارتباطاتی از طریق این اتصالات با کشورهای مرکزی و جنوب آسیا، اینترنت را وارد افغانستان می کنند. این وزارتخانه در تلاش است تا بخش های مختلف افغانستان را با فیبر نوری وصل کند.

در این بین، عنایت الله الکوزی، سخنگوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افغانستان، بر تلاش ها برای تامین اینترنت با هزینه های پایین تر و خدمات بهتر به شهروندان تاکید کرده است.

با این حال، چند نفر از ساکنان کابل در گفتگو با پایگاه خبری تولونیوز، از هزینه بالای اینترنت شکایت داشتند. آنها اظهار کردند: اینترنت گران است اما کیفیت آن کم است و از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می خواهند تا بر بهبود کیفیت اینترنت، تمرکز کند. یکی از ساکنان کابل به تولونوز گفت: هزینه اینترنت بسیار زیاد است. در افغانستان، قیمت یک، 2 یا 10 گیگابایت اینترنت در مقایسه با سایر کشورها، به میزان قابل توجهی بالاتر است.

از سوی دیگر، اتاق بازرگانی و صنایع افغانستان می گوید سرمایه گذاری در بخش ارتباطات و اینترنت می تواند بر رشد اقتصادی کشور تاثیرگذار باشد.

سخی احمد پمان، معاون اول اتاق بازرگانی و صنایع افغانستان در این باره می گوید دو گزینه وجود دارد: خود دولت و وزارت ارتباطات و شبکه سلام، یک شرکت جدید ایجاد کنند و برای ارایه خدمات خوب، در آن سرمایه گذاری کنند یا هر دو خدمات خوبی فراهم کرده و نسبت به کسب درآمدی اطمینان حاصل کنند که به سود مردم افغانستان بوده و به خزانه دولت می رود.

پیش از آن وزیر موقت ارتباطات افغانستان در مصاحبه ویژه ای به تولونیوز گفته بود در حال حاضر، بیش از 18 هزار سایت ارتباط از راه دور در سراسر کشور فعال هستند و 61 درصد از شهروندان این کشور به خدمات ارتباطاتی دسترسی دارند. با این حال، او این ارقام را مقدماتی توصیف کرده بود.

فیبر نوری یا فیبر اپتیکال، به فناوری اشاره می کند که اطلاعات را به شکل پالس های سبک بر روی یک فیبر پلاستیکی یا شیشه ای منتقل می کند.

تا پیش از توسعه فناوری فیبر نوری، برای سال ها، کابل های سیم مسی، برای ارتباطات از راه دور، شبکه و اتصالات کابلی، استفاده شدند اما به مرور زمان، فیبر نوری به یک جایگزین متداول تبدیل شد و بیشتر خطوط شرکت های مخابراتی اکنون از کابل های فیبر نوری ساخته شده اند. فیبر نوری به دلیل پهنای باند بالاتر و سرعت سریع تر، اطلاعات بیشتری نسبت به سیم مس معمولی منتقل می کند. به دلیل این که شیشه، رسانای برق نیست، فیبر نوری در معرض تداخل الکترومغناطیسی قرار نمی گیرد  و این باعث می شود از دست رفتن سیگنال، به حداقل برسد.

پایان خبر ووکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "طالبان در سودای گسترش شبکه فیبر نوری" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "طالبان در سودای گسترش شبکه فیبر نوری"، کلیک کنید.