ظرفیت های تغییر خط مشی هسته ای ایران/ چه پیام مهمی از تهران صادر شد؟

رسول سلیمی: سید کمال خرازی رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایران به تازگی در مصاحبه ای با الجزیره مباشر به ابعاد نظامی برنامه هسته ای پرداخته و گفته «ایران ظرفیت تولید بمب هسته ای را دارد؛ اما ایران تصمیمی برای تولید بمب هسته ای ندارد.»

اسفند سال گذشته نیز علی اکبر صالحی وزیر خارجه دولت دهم و رییس سازمان انرژی اتمی در دولت یازدهم و دوازدهم با اشاره در توصیف توانمندی های نظامی ایران در حوزه هسته ای «بمب اتم را با خودرویی تشبیه کرد که ایران قطعاتش را دارد؛ اما برای امور دیگری استفاده می کند»

مقامات کشورمان همواره در مواجه با ورود ایران به ابعاد نظامی صنعت هسته ای و توانایی ایران برای ساخت بمب اتم به مبانی شرعی حرمت استفاده و کاربرد عملی از این سلاح استناد کردند. در فتوای هسته ای رهبر انقلاب که در نخستین کنفرانس بین المللی “خلع سلاح هسته ای و عدم اشاعه” در فروردین 89 منتشر شد و پس از آن به صورت رسمی در سازمان ملل هم ثبت شد، آمده است که ما علاوه بر اعتقاد به حرمت سلاح هسته ای، کاربرد «دیگر انواع سلاح های کشتارجمعی، نظیر سلاح شیمیایی و سلاح میکروبی را نیز… حرام می دانیم.»

ظرفیت های تغییر خط مشی هسته ای ایران/ چه پیام مهمی از تهران صادر شد؟
سید کمال خرازی رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایران

اما آنچه بعد از جنگ غزه و با شدت یافتن تهدیدات اسراییل، دکترین هسته ای ایران را در معرض تغییرات تاکتیکی قرار داده این بخش از مصاحبه کمال خرازی است که شرایط تغییر راهبرد ایران را توضیح می دهد.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایران معتقد است «درصورتی که رژیم صهیونیستی جسارت کند و به تاسیسات هسته ای ایران لطمه بزند، سطح بازدارندگی ما متفاوت خواهد شد. ما تصمیمی برای تولید بمب هسته ای نداریم. اما اگر موجودیت ایران تهدید شود، ناچاریم دکترین هسته ای خود را تغییر دهیم. اخیراً مقامات نظامی هم اعلام کردند که اگر اسراییل بخواهد به تاسیسات هسته ای حمله کند تجدیدنظر در دکترین و سیاست های هسته ای ایران و عدول از ملاحظات اعلامی گذشته محتمل و قابل تصور است»

این قسمت از مصاحبه از آنجا اهمیت دارد که به شرایط تغییر دکترین هسته ای ایران پرداخته شده و آغاز گام های اجرایی آن به تهدید «موجودیت ایران» گره خورده است. آن گونه که خرازی اشاره کرده مقامات سیاسی و نظامی کشورمان بر معنایابی تاسیسات هسته ای به مثابه قطعه ای از موجودیت ایران اشتراک نظر دارند. به عبارت دیگر پیامد هر گونه حمله نظامی خارجی به تاسیسات هسته ای، ایران را در مسیر بازتعریف استفاده از سلاح های متعارف قرار خواهد داد. ازاین رو کارشناسان سیاسی معتقدند حمله نظامی به تاسیسات هسته ای آغاز گام های اجرایی اولیه برای ساخت سلاح اتمی به منظور ارتقای سطح بازدارندگی در برابر کشورهایی خواهد بود که اراده آنها به مواجه با موجودیت ایران است.

این سیاست ایران از آنجا اهمیت دارد که «ساخت» سلاح اتمی از «کاربرد» آن که مغایر با فتوای مذهبی شیعیان است تفکیک شده و ظرفیت ساخت سلاح اتمی برای ایجاد توانمندی بازدارندگی از سوی مقامات ارشد سیاسی جمهوری اسلامی را به مثابه رفتاری معقول و قابل پیش بینی در برابر هر حمله نظامی به زیرساخت های هسته ای معنا می کند. علاوه بر این، زمان آغاز چنین فرایندی به نحوه رفتار دشمن و مشخصاً اسراییل مرتبط شده است. کمال خرازی دراین ارتباط معتقد است «تابه حال بازدارندگی را در سطح متعارف تجربه کردیم، اگر آن ها بخواهند به توانایی های هسته ای ایران ضربه بزنند، طبیعتاً می تواند موجب تغییر دکترین هسته ای ایران شود»

ظرفیت های تغییر خط مشی هسته ای ایران/ چه پیام مهمی از تهران صادر شد؟
نیروگاه هسته ای بوشهر

موضوعی که به نظر می رسد بااطلاع از چنین محاسبه بازدارنده ای، اسراییل در پاسخ به حمله موشکی ایران صرفاً به یک پایگاه نظامی حمله کرد. رییس شورای روابط خارجی در توصیف این حمله، آن را نه یک حمله نظامی بلکه آزار و اذیت توصیف می کند و می گوید «کوادکوپتر آن ها نتوانست آسیبی وارد کند. این اقدام علیه تاسیسات هسته ای ایران نیز نبود، بلکه می خواستند صرفاً یکی از پایگاه های نظامی را هدف قرار دهند»

هشدارهای ایران به کشورهایی که در وضعیت غیررسمی جنگی با او قرار دارند نشان می دهد تلاش سیاستمداران ایرانی بر پیش بینی پذیر کردن تصمیمات آنها باهدف کاهش هزینه های هر تصمیم بازیگران خاورمیانه است. به عبارت دیگر آگاهی از رفتار ایران نشانه مهمی از محاسبه پذیر شدن کنشگری ایران در نظام بین الملل به مثابه بازیگری معقول است. آن چنان که خرازی در توصیف رفتار ایران قبل از حمله موشکی به اسراییل به آگاهی دادن ایران به امریکایی ها اشاره می کند و می گوید «صرفاً هدفمان این بود که مراکز نظامی رژیم اسراییل را هدف قرار بدهیم. به همین دلیل به آمریکا و کشورهای منطقه اطلاع دادیم که این عملیات انجام می گیرد و محدود خواهد بود.»

در چنین شرایطی باید دید امریکا و اسراییل در برابر امکان ها و ظرفیت های اثرگذار بر دکترین سیاسی و نظامی ایران چه رفتاری خواهند داشت؟ آیا از سوی غربی ها دیپلماسی جایگزین میدان خواهد شد؟

311213

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ظرفیت های تغییر خط مشی هسته ای ایران/ چه پیام مهمی از تهران صادر شد؟" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ظرفیت های تغییر خط مشی هسته ای ایران/ چه پیام مهمی از تهران صادر شد؟"، کلیک کنید.