عزتمند مثل عزت اللهی – ووکس

اقدام هافبک تیم ملی فوتبال کشورمان در حاشیه نشست خبری پیش از بازی امروز با قطر، حرکتی کاملا هوشمندانه و در عین درایت و عقلانیت بود؛ اقدامی که نمود غیرت ایران و ایرانی و ووکس بطلانی بر رویای دیرینه اعراب برای تحریف هویت این خلیج تا همیشه فارس است.

به گزارش ووکس، سعید عزت اللهی، هافبک تیم ملی کشورمان در بخشی از صحبت هایش در نشست خبری قبل از بازی با قطر دو بار از واژه خلیج فارس استفاده کرد؛ اظهاراتی که به مذاق خبرنگاران عرب زبان خوش نیامد و به اعتراض آن ها منجر شد، اما این اعتراض بلافاصله با پاسخ قاطعانه مسیولان رسانه ای تیم ملی مواجه شد.

البته این واکنش خبرنگاران عرب چندان غریب نیست و به سابقه طولانی تلاش های اعراب حاشیه خلیج فارس برای جعل نام این دریای ایرانی برمی گردد؛ دست و پا زدن هایی که به فضل بیداری و آگاهی ایرانیان تاکنون ناکام مانده است. 

چرا کشورهای عربی دنبال جعل نام خلیج فارس هستند؟

عزتمند مثل عزت اللهی

تحریف و دسیسه چینی دولت های عربی علیه هویت تاریخی خلیج فارس، در سال های اخیر و به ویژه از دهه شصت میلادی شدت گرفت و از آن زمان کشورهای عربی در تلاش هستند با رواج نام جعلی«خلیج عربی» این پهنه آبی را از آن خود کنند؛ این تلاش ها ریشه در سال ها قبل و دهه 1330 خورشیدی دارد که به تحریک انگلیسی ها کشورهای عربی این نام را برای خلیج فارس انتخاب کردند و از آن زمان این دسیسه چینی هر روز ابعاد تازه تری به خود می گیرد.

برخی از عوامل تحریف نام خلیج فارس را می توان در مخالفت و رقابت دولت عثمانی با دولت ایران و دشمنی دیرینه عثمانی ها با ایرانیان، کوتاه شدن دست انگلستان از منابع نفتی ایران، ظهور نسل جدیدی از رهبران ملی گرای افراطی در جهان عرب مانند جمال عبدالناصر در مصر و عبدالکریم قاسم در عراق، نفوذ انگلستان درمیان دولت های نوپای عربی و نیاز به ایجاد رقابت و اختلاف بین آنها و دولت  ایران به منظور تحکیم نفوذ خود و شکست مفتضحانه کشورهای متحد عربی در چندین جنگ برابر اسراییل و سرخوردگی آنان در مجامع جهانی و منطقه ای خلاصه کرد.

چرایی شکست اعراب؟

نام خلیج فارس از جمله نام های تاریخی است که از گذشته بسیار دور تاکنون در اسناد، قراردادها و مکاتبات مورد استفاده همه اقوام و ملت های دور و نزدیک آن، از فارس و عرب، ترک و هندی تا اروپاییان قرار داشته است و نه تنها بخشی از خاک ایران محسوب می شده و حاکمیت آن در دست ایرانیها بوده است، بلکه به اذعان تمام منابع تاریخی موجود این پهنه آبی با عناوینی نظیر خلیج فارس، خلیج عجم، دریای فارس و یا بحر فارس شناخته شده است. همچنین به گفته مدیر موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب در حال حاضر 25 هزار نقشه و سند تاریخی داریم که اثبات کننده حقانیت عنوان «خلیج فارس» است.

عزتمند مثل عزت اللهی

عزتمند مثل عزت اللهی

قدیمی ترین سند مرتبط با خلیج فارس نیز مربوط به دوره یونانی ها است که در سال 540 قبل از میلاد تدوین شده است. از آن زمان به بعد، چندین نقشه توسط یونانی ها از این مناطق ثبت شده که همگی عنوان «خلیج فارس» یا همان «سینوس پرسیکوس» را ذکر کرده اند.

وجود این نقشه ها و دیگر اسناد تاریخی معتبر به عنوان پشتوانه تاریخی مستدل در کنار تلاش و حمیت مردم و مسیولان ایرانی و بیداری و آگاهی قشرهای مختلف در هر جایگاه و سمتی درباره وجب به وجب خاک این مرز و بوم و تمامیت ارضی کشورمان ایران، مهمترین دلایل شکست رویای چندین ساله اعراب حاشیه خلیج فارس برای تحمیل این نام ساختگی است. 

کام تلخ اعراب و استقبال داخلی

ویدیوی کوتاه صحبت های اخیر هافبک تیم ملی کشورمان گرچه به مذاق عرب ها خوش نیامد اما به شدت مورد استقبال هم میهنانمان از هر طیفی قرار گرفت و به سرعت در کانال های تلگرامی و فضاهای مجازی چون توییتر و اینستاگرام دست به دست شد و بسیاری در تحسین این بازیکن تیم ملی توییت ها و استوری هایی را منتشر کرده و برخی این اقدام را دیپلماسی نرم و در اوج عقلانیت و منطق توضیف کردند.

در ادامه برخی واکنش ها را مشاهده می کنید:

عزتمند مثل عزت اللهی

عزتمند مثل عزت اللهی

عزتمند مثل عزت اللهی

عزتمند مثل عزت اللهی

میلیون ها عزت اللهی

اظهارات هافبک تیم ملی کشورمان آن هم پیش از بازی حساس پیش رو با یک کشور عرب زبان و در خاک میزبان عرب به اصطلاح مشتی نشانه خروار است و حکایت از غیرت ایرانیان اصیل در هرجای این کره خاکی دارد و به همه بدخواهان ایران نشان داد حس میهن پرستی و غیرت در خون مردم ایران از کارگر و معلم و فوتبالیست و … عجین شده و هر کدام از مردم این خطه در مواجهه با کوچکترین تعدی دشمنان سعید عزت اللهی هایی دیگر هستند.

عزتمند مثل عزت اللهی

پایان خبر ووکس 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عزتمند مثل عزت اللهی – ووکس" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عزتمند مثل عزت اللهی – ووکس"، کلیک کنید.