علومی شبیه هیچ نویسنده ای نبود

علومی شبیه هیچ نویسنده ای نبود

فرزام شیرزادی در نشست بزرگداشت زنده یاد محمدعلی علومی با بیان اینکه علومی نویسنده خودساخته ای بود، گفت: علومی شبیه هیچ نویسنده ای نبود و در نوشتن خودش بود و از روی دست هیچ کس نمی نوشت.

 به گزارش ووکس، نشست بزرگداشت محمدعلی علومی، نویسنده و طنزپرداز که (16 اردیبهشت در 63 سالگی از دنیا رفت) در چهارمین روز نمایشگاه کتاب (22 اردیبهشت)  برگزار شد.

محسن فرجی، مدیر مسیول انتشارات خزه در این مراسم گفت: چند روز قبل از فوت محمدعلی علومی، با او صحبت کردم و متوجه شدم که برای انتشار کتابش دنبال ناشر می گردد و به نظر من این اتفاق اصلا خوبی نیست که فردی چون علومی پس از سال ها کار همچنان برای انتشار کتابش دنبال ناشر بگردد. از نظر من ناشران باید به دنبال علومی می گشتند تا برایشان کتاب بنویسد.

رامبد خانلری، نویسنده در بخش دیگری از مراسم بزرگداشت محمدعلی علومی گفت: 10روز پیش ما برای یک برنامه گفت وگو محور به دنبال نویسندگانی می گشتیم که بلد هستند درباره داستان شیرین صحبت کنند. نام محمدعلی علومی سومین نام لیست ما بود.

او بیان کرد: سال ها پیش عزیزی به من گفت که اگر می خواهی داستان بنویسی، حتما داستان داستان نویسان ایران را بخوان. من از کتاب «روزگار غریب، مردمان عادی» علومی مشق نوشتن را یاد گرفتم. اگر محمدعلی علومی هزار بار هم به دنیا می آمد، باز هم داستان می گفت و می نوشت. محمدعلی علومی کاملا یک داستان نویس بود و به معنای حقیقی کلمه مثل یک داستان نویس زندگی می کرد و همه چیز برای او داستان بود.

 خانلری با اشاره به آثار منتشر نشده زنده یاد علومی گفت: محمدعلی علومی داستان های نانوشته و نیمه کاره زیادی داشت و من منتظرم که آن داستان ها را روزی بخوانم. مرگ برای محمدعلی علومی نیست. علومی تا زمانی که داستان هایش خوانده شوند، زنده است.

محمد عزیزی، مدیر مسیول نشر روزگار نیز در مراسم بزرگداشت محمدعلی علومی گفت: من مشتاقانه به محمدعلی علومی گفته بودم با اینکه نشر روزگار یک نشر خصوصی است و توان مالی چندانی ندارد، حاضرم آخرین کتابش را چاپ کنم.

زندگی برایش نوشتن بود و دیگر هیچ

در ادامه این نشست، فرزام شیرزادی، نویسنده و روزنامه نگار گفت: علومی نویسنده محنت کشیده و درد کشیده و قدر ندیده این روزگار بود. او نویسنده خودساخته ای بود و داستان می نوشت تا بتواند زندگی اش را ادامه بدهد. 

این نویسنده بیان کرد: سال ها قبل نویسنده و منتقدی درباره محمد علی علومی گفت، علومی خوان رولفوی ایرانی است. در دو سه دهه گذشته نویسنده شدن و چاپ کتاب سخت بود ولی این روزها نویسنده زیاد است و این نویسندگان الآن در سطح نمایشگاه بین المللی کتاب تهران زیادند. البته نویسندگان شبیه سازی شده هستند؛ کسانی که بی زحمت و مرارتی مثلا نویسنده شده اند.

شیرزادی با اشاره به قلم یکه علومی گفت: علومی شبیه هیچ نویسنده ای نبود و در نوشتن خودش بود و از روی دست هیچ کس نمی نوشت. او سالیانی طولانی رنج نویسنده مستقل بودن و در دار و دسته نبودن را به جان خرید و زندگی برایش نوشتن بود و دیگر هیچ.

 علومی همیشه پر از طرح و ایده بود

اسماعیل امینی، شاعر و طنزپرداز در بخش پایانی مراسم بزرگداشت محمدعلی علومی گفت: من مرگ را غمگین نمی بینم و می دانم که بعد از مرگ به جایی می رویم که همه را می بینیم.

او با اشاره به اصطلاح شیرزادی درباره نویسندگان و شاعران شبیه سازی شده، افزود: فضای جامعه به گونه ای است که نخبگان و انسان های متفاوت که شبیه سازی شده نیستند در انزوا قرار می گیرند و در چنین جایی ابتذال ترویج پیدا می کند. رواج ابتذال در نهایت بنیان های فکری ما را به هم خواهد ریخت و نابود خواهد کرد.
این شاعر بیان کرد: علومی همیشه پر از طرح بود. او هرگز در قالب شکل های که نظام اداری می پسندد، درنیامد یا مثلا کارمندی نشد که فقط به فکر افزایش حقوق اش باشد. 

سی وپنجمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با شعار «بخوانیم و بسازیم» از 19 تا 29 اردیبهشت 1403 در محل مصلی امام خمینی(ره) به شکل حضوری و در سامانه kebab.ir به صورت مجازی برگزار می شود.

پایان خبر ووکس 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "علومی شبیه هیچ نویسنده ای نبود" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "علومی شبیه هیچ نویسنده ای نبود"، کلیک کنید.