قبض برق کسانی که کولر گازی دارند، چقدر افزایش می یابد؟/ رقم احتمالی قبوض برق اعلام شد

قبض برق کسانی که کولر گازی دارند، چقدر افزایش می یابد؟/ رقم احتمالی قبوض برق اعلام شد

به گزارش خبرگزاری ووکس، عبدالامیر یاقوتی افزود: ما دنبال آن هستیم که فرصت ها و مولفه های مختلف مصرف برق را به خوبی شناسایی کنیم و تعرفه های برق به گونه ای طراحی شود که هم رفاه و آسایش مردم را تامین کنند و هم تامین انرژی مطمین و پایدار مد نظر قرار گیرد که یکی از مولفه های مهم مصرف، سامانه های سرمایشی و کولرها است.

وی افزود: تعرفه برق در ایران به 5 اقلیم دسته بندی شده که 4 اقلیم آن گرم و دارای ویژگیهای خاص بوده و یک اقلیم نیز غیرگرم یا مناطق عادی است که بخش عمده ای از کشور را شامل می شود و حدود 80 درصد مشترکان را در خود جای داده است.

یاقوتی اضافه کرد: مناطق شمال غرب و شمال شرق کشور، تهران، زنجان، تبریز، قزوین، اصفهان و شهرهای غربی، شیراز و … عمدتا در این حوزه قرار دارند که با توجه به دمایشان و شاخص هایی که سطح رفاه را اندازه گیری می کنند، همچون حداکثر دمای مرطوب، کولرهای آبی می توانند دما مطلوب بین 21 تا 25 درجه سانتیگراد را در بیشتر ایام در این مناطق تامین کنند.

مدیرکل امور انرژی و مشتریان شرکت توانیر در ادامه تاکید کرد: کولرآبی با توجه به میزان مصرف، به عنوان وسیله سرمایشی مناسب برای مناطق عادی است. میزان مصرف برق ماهیانه یک کولر آبی حدود 90 تا 120 کیلووات ساعت است که این میزان مصرف به همراه مصرف سایر تجهیزات از جمله روشنایی و وسایل برقی منزل که مجموعا حدود 150 تا 180 کیلووات ساعت را شامل می شود، مصرف برق ماهیانه در ماه های گرم سال را به دامنه 300 کیلووات ساعت که همان الگوی مصرف مناطق عادی است می رساند.

به گفته یاقوتی الگوی مصرف مناطق عادی نیز 300 کیلووات است که بیش از 75 درصد جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد، یعنی 75 درصد جامعه کمتر از این مقدار استفاده می کنند؛ در واقع مولفه مصرف کولر آبی در ماههای گرم سال بین 90 تا 120 کیلووات ساعت از مجموع 300 کیلووات ساعت را به خود اختصاص می دهد.

وی در ادامه با اشاره به این که یک قبض معمول برای زیر الگوی مصرف طوری طراحی شده که متناسب با درآمد و ویژگی اقتصادی کسانی که این الگو را رعایت می کنند باشد، خاطرنشان ساخت: این قبض معمولاً در یک ماه 35 هزار تا 37 هزار تومان می شود و از آنجایی که قبضهای ما هر دو ماه یکبار صادر می شود، به طور متوسط در تابستان حدود 70 هزار تومان و به همراه ارزش افزوده و سایر مولفه های موجود حدود 80 هزار تومان پیش بینی می شود.

مدیرکل امور انرژی و مشتریان شرکت توانیر در عین حال تاکید کرد: با همه این اوصاف اگر مشترکی از کولر گازی استفاده کند معمولاً مصرف سرمایش آن حدود 6 تا 7 برابر این مقدار می شود و با توجه به ویژگی خاص کولر گازی که به صورت نقطه ای خنک می کند، حداقل 800 کیلووات ساعت صرفاً برای مصرف سرمایشی در یک خانه معمولی استفاده می شود که با توجه به مصرف سایر تجهیزات برقی، متوسط مصرف ماهیانه قریب 900 تا 1000 کیلووات ساعت خواهد شد که بیش از 3 برابر مصرف مشترکی با همان ویژگی ها و همان تجهیزات خانگی است که به جای کولر گازی از کولر آبی استفاده می کند.وی در عین حال تصریح کرد: این مقدار مصرف موجب افزایش پلکانی تعرفه برق مصرفی می شود، یعنی وقتی که در پله های بیش از الگو قرار می گیرد به صورت نمایی نرخ برق زیاد می شود. در واقع در دامنه 300 کیلووات ساعت هر کیلووات ساعت به طور متوسط 120 تومان در قبوض برق مشترکان محاسبه می شود، اما در دامنه 900 یا 1000 کیلووات ساعت، مشترک باید به ازای هر کیلووات ساعت 1000 تومان یعنی حدود 8 برابر بیشتر هزینه برق را بپردازد، بنابراین مصرف 3 برابر و افزایش نرخ 8 برابری سبب افزایش 24 برابر قبض برق مشترکانی که کولر گازی استفاده می کنند خواهد شد. به عبارتی قبض برق این مشترکان در دوره 2 ماه بیش از 2 میلیون تومان می شود.

یاقوتی در پایان تاکید کرد: قبض برق مشترکی که در تابستان از کولر گازی استفاده می کند بالای 2 میلیون تومان پیش بینی می شود در حالی که امکان استفاده از کولر آبی و هزینه به مراتب کمتر برای تمام مشترکان در مناطق عادی وجود دارد.

223225

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قبض برق کسانی که کولر گازی دارند، چقدر افزایش می یابد؟/ رقم احتمالی قبوض برق اعلام شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قبض برق کسانی که کولر گازی دارند، چقدر افزایش می یابد؟/ رقم احتمالی قبوض برق اعلام شد"، کلیک کنید.