ممنوعیت تیک تاک در آمریکا تبدیل به قانون شد

ممنوعیت تیک تاک در آمریکا تبدیل به قانون شد

مجلس سنای آمریکا با اکثریت آرا به قانون ممنوعیت تیک تاک رای مثبت داد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ووکس به نقل از رویترز، مجلس سنای آمریکا با اکثریت آرا به قانونی رای مثبت داد که اگر مالک تیک تاک، شرکت فناوری چینی بایت دنس، نتواند برنامه ویدیوی کوتاه محبوب را طی 9 ماه تا یک سال آینده واگذار کند، استفاده از این شبکه اجتماعی را در آمریکا ممنوع می کند.

این لایحه  به دلیل نگرانی گسترده قانونگذاران آمریکایی مبنی بر اینکه چین می تواند به داده های آمریکایی ها دسترسی پیدا کند یا با این برنامه از آنها نظارت کند، توسط مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد و جو بایدن، رییس جمهور آمریکا گفته است که روز چهارشنبه آن را امضا خواهد کرد.

سناتور مارکو روبیو، نماینده ارشد حزب جمهوری خواه گفت: سال ها به حزب کمونیست چین اجازه داده ایم یکی از محبوب ترین برنامه ها را در آمریکا کنترل کند که به طرز خطرناکی کوته بینانه بود. یک قانون جدید مالک چینی خود را ملزم می کند که این برنامه را بفروشد که اقدام خوبی برای آمریکا است.

نبرد چهار ساله بر سر تیک تاک که 170 میلیون نفر در آمریکا از آن استفاده می کنند، تنها یک جبهه در جنگ بر سر اینترنت و فناوری بین واشنگتن و پکن است. هفته گذشته، اپل اعلام کرد که پکن به دلیل نگرانی های امنیت ملی چین به آن دستور داده است تا واتس اپ و موضوعات پلتفرم های متا را از اپ استور خود در چین حذف کند.

تیک تاک قرار است به دلیل اصلاحیه اول این لایحه را به چالش بکشد و انتظار می رود کاربران تیک تاک نیز دوباره اقدامات قانونی لازم را انجام دهند. یک قاضی آمریکایی در مونتانا در ماه نوامبر ممنوعیت ایالتی تیک تاک را با استناد به دلایل آزادی بیان مسدود کرد.

اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا گفت ممنوعیت یا الزام واگذاری تیک تاک یک سابقه جهانی نگران کننده برای کنترل بیش از حد دولت بر پلت فرم های رسانه های اجتماعی ایجاد می کند.

تیک تاک که می گوید داده های کاربران آمریکا را با دولت چین به اشتراک نمی گذارد فوراً درباره این موضوع اظهارنظر نکرد، اما به کارمندان گفته است که به سرعت به دادگاه می رود تا این قانون را مسدود کند.

در سال 2020 میلادی تلاش دونالد ترامپ رییس جمهور وقت آمریکا برای مسدودسازی تیک تاک و پیامرسان وی چت در این کشور با ممانعت دادگاه ها روبرو شد. با این حال، کارشناسان می گویند، اگر بایت دنس نتواند این برنامه را واگذار کند قانون جدید به دولت بایدن پایه قانونی قوی تری برای ممنوعیت تیک تاک می دهد

این لایحه همچنین ابزار های جدیدی را در اختیار کاخ سفید قرار می دهد تا فروش سایر اپلیکیشن های خارجی ها را که به نظر آنها تهدیدی امنیتی هستند، ممنوع یا اجبار کند.

سناتور دموکرات ران وایدن گفت که نگران است این لایحه اختیارات گسترده این قانون توسط دولت آینده برای نقض حقوق متمم اول آمریکایی ها مورد سوء استفاده قرار گیرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ممنوعیت تیک تاک در آمریکا تبدیل به قانون شد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ممنوعیت تیک تاک در آمریکا تبدیل به قانون شد"، کلیک کنید.