موفقیت کره جنوبی در کاهش پسماند غذایی؛ چگونه کمتر زباله تولید کنیم؟

موفقیت کره جنوبی در کاهش پسماند غذایی؛ چگونه کمتر زباله تولید کنیم؟

وقتی صحبت از غذا به میان می آید، مانند بسیاری موضوعات دیگر، افراد به دسته های مختلفی تقسیم می شوند؛ صدها میلیون نفر با گرسنگی شدید روبرو هستند در حالی که میلیون ها نفر دیگر مقادیر چشمگیری از غذاها را هدر می دهند.

به گزارش ووکس، این تناقض آشکار در گزارش اخیر سازمان ملل نشان داده شد که نشان می دهد خانواده ها در سراسر جهان بیش از یک میلیارد وعده غذایی را در سال 2022 هر روز دور می ریختند – در زمانی که بیش از 783 میلیون نفر یا یک سوم بشریت با ناامنی غذایی دست و پنجه نرم می کردند.

بر اساس گزارش UNEP Food Waste Index که در 2024 منتشر شد، به طور کلی، 1.05 میلیارد تن مواد غذایی در آن سال هدر رفت.

در حالی که بسیاری از کشورهای جهان هنوز در تلاش برای مهار ضایعات مواد غذایی از خانه ها هستند، یک کشور خاص وجود دارد که می تواند به عنوان یک الگو برای همه باشد: کره جنوبی.

طی سه دهه گذشته، این کشور نشان داده است که چگونه تغییر در مقیاس امکان پذیر است و نرخ بازیافت مواد غذایی خود را از حداقل دو درصد به بیش از 95 درصد افزایش داده است.

در سال 2019، به طور متوسط روزانه 14 هزار و 314 تن ضایعات غذایی در کره جنوبی وجود داشت که از این میزان 13 هزار و 773 تن یا 96.2 درصد بازیافت می شد. بر اساس داده های وزارت محیط زیست کره جنوبی، این آمار به دنبال نرخ بازیافت 97 درصدی در سال 2018 و 97.1 درصدی در سال 2017 بود.

یک کارشناس در این باره گفت: این تحول در دهه 1990 زمانی که کره جنوبی مجموعه ای از سیاست ها را برای مقابله با بحران رو به رشد زباله اعمال کرد، آغاز شد.

در اواسط دهه 1990، از آنجایی که محل های دفن زباله در دنیا و تاسیسات سوزاندن قادر به مدیریت تولید زباله رو به رشد ناشی از شهرنشینی نبودند، کره جنوبی شروع به توسعه یک چارچوب کلی برای مدیریت زباله کرد.

به گزارش آناتولی، این سیستم هزینه زباله مبتنی بر حجم (VBWF) بود که اساساً به مردم انگیزه های اقتصادی می داد تا میزان زباله هایی را که بیرون می ریزند، کاهش دهند و بازیافت آنها را افزایش دهند.

بر اساس این سیستم، به افراد پنج نوع کیسه زباله داده می شد تا زباله های خود را در دسته های مختلف از جمله زباله های خانگی و مواد غذایی دسته بندی کنند و برای هر نوع هزینه های متفاوتی بپردازند.

طبق داده های تحقیقات، در کمتر از یک دهه، سیستم VBWF تولید زباله را تا 23 درصد کاهش داد و 53 میلیون تن زباله را از محل های دفن زباله و زباله سوزها منحرف کرد که منجر به صرفه جویی در هزینه حدود 8 میلیارد دلار و افزایش 175 درصدی در بازیافت شد.

نتایج کلیدی و عوامل موفقیت

با تکیه بر این موفقیت، کره جنوبی در سال 2005 ممنوعیت دفن مستقیم زباله های مواد غذایی را به کار برد و به دنبال آن «سیاست پرداخت به اندازه شما» در سال 2014 معرفی شد، همان سالی که شروع به تولید بیوگاز از ضایعات مواد غذایی کرد. همه این موارد به بازیافت ضایعات مواد غذایی کمک کردند.

گام مهم دیگر پیاده سازی سیستم شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) بود که مکانیزم پیچیده تری برای فروش بلیت دیجیتالی است که به افراد امکان می دهد ماهانه بر اساس وزن ضایعات غذایی خود، شارژ شوند.

در حال حاضر سیستم RFID پسماند مواد غذایی در 166 شهرداری راه اندازی شده است که بیش از 6.5 میلیون خانوار و 65 درصد آپارتمان های این کشور را پوشش می دهد.

یکی از بزرگترین موفقیت های کره جنوبی، رشد تصاعدی در بازیافت زباله های غذایی در مقایسه با تخلیه آن در محل های دفن زباله بوده است.

بر اساس گزارش ها، میزان بازیافت به حدود 97 درصد رسیده که نشان دهنده اجرای موفقیت آمیز این سیاست ها است.

در همین حال، کارشناسان در خصوص دلایل موفقیت در این زمینه به مشارکت ذی نفعان مختلف در روند برنامه ریزی و اجرا از مقامات دولتی گرفته تا گروه های محیط زیست و نهادهای دیگر، اشاره کردند.

به گفته کارشناسان، با گذشت زمان و فعالیت های کمپین های آموزشی و آگاهی دهی که برای این هدف خاص انجام شد، به غلبه بر موانع احتمالی کمک کرد.

چگونه زباله کمتری تولید کنیم؟

کاهش زباله می تواند به کاهش انتشار کربن منتشر شده در جو کمک کند. همچنین کاهش ضایعات، اثرات مضر آلودگی را بر اکوسیستم ما کاهش می دهد و زندگی پایدار و تنوع زیستی را نیز ارتقا می بخشد.

در ادامه این مطلب به یادآوری چند روش ساده برای کاهش تولید زباله در زندگی روزمره می پردازیم:

1. محصولات تازه بخرید

در صورت امکان، وقتی به فروشگاه مواد غذایی می روید، میوه و سبزیجات تازه بخرید. محصولات تازه ضایعات بسته بندی اضافی ندارند و همین امر می تواند مقدار پلاستیکی را که روزانه دور ریخته می شود، کاهش دهد. همچنین می توانید از کیسه های پارچه ای برای حمل محصولات تازه استفاده کنید و بنابراین نیازی به استفاده از کیسه های پلاستیکی نخواهید داشت یا مقدار نیاز شما به کیسه پلاستیک به میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت.

2. کمپوست تهیه کنید

بسیاری از ضایعات غذایی که تولید می کنیم، مانند پوست تخم مرغ یا پوست میوه، مواد قابل کمپوست شدن هستند. گنجاندن کمپوست در باغچه خانه، یک راه طبیعی برای مالچ پاشی به جای استفاده از مواد شیمیایی در پرورش گیاهان است.

3. پلاستیک های یکبار مصرف را حذف کنید

پلاستیک های یکبار مصرف یا کالاهای کاغذی مانند ظروف، نی، دستمال کاغذی و بطری های پلاستیکی در تولید مقادیر زیادی از زباله ها و افزایش آلودگی ها در کره زمین نقش دارند. در عوض از اقلام چندبار مصرف مانند کارد و چنگال فلزی یا دستمال های پارچه ای استفاده کنید تا مقدار کاغذ و زباله های پلاستیکی را که با هر وعده غذایی تولید می کنید، کاهش دهید.

4. بازیافت کنید

بازیافت فرآیندی است که در آن مواد استفاده شده به محصولات جدید تبدیل می شوند. راه های زیادی برای بازیافت وجود دارد و با مطالعه دستورالعمل های آن به راحتی می توانید به این هدف برسید و میزان دورریز زباله را کاهش دهید. بازیافت به صرفه جویی در انرژی، به حداقل رساندن انتشار گازهای گلخانه ای و کاهش جنگل زدایی در طول زمان کمک می کند.

5. از صورتحساب های بدون کاغذ استفاده کنید

بر اساس داده های یک مطالعه در سال 2007 میلادی، اگر هر خانواده در ایالات متحده به صورت حساب بدون کاغذ روی بیاورد، نزدیک به 17 میلیون درخت از خطر قطع شدن نجات می یابد. استفاده از صورت حساب الکترونیکی، ضایعات کاغذ را کاهش می دهد. همچنین انتخاب صورتحساب الکترونیکی می تواند تاثیر مثبتی بر محیط داشته باشد.

6. از ظروف شخصی استفاده کنید

می توانید با استفاده از ظروف یا کیسه های شخصی هنگام خرید غذا یا کاشت گل و سبزیجات، ضایعات را کاهش دهید. به طور مثال، اگر در سفر قهوه می نوشید، می توانید از یک لیوان مسافرتی به جای لیوان های یکبار مصرف استفاده کنید.

سالانه 300 میلیون تن پلاستیک تولید و بیشترش به محل های تلنبار یا دفن زباله یا دریاها و اقیانوس ها ختم می شود که به محیط زیست لطمه و به زیست گیاهی و جانوری آسیب جدی می زند.

تخمین زده اند تا سال 2040 بین 23 تا 37 میلیون تن زباله وارد سیستم های آبی و دریایی دنیا شود.

پایان خبر ووکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "موفقیت کره جنوبی در کاهش پسماند غذایی؛ چگونه کمتر زباله تولید کنیم؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "موفقیت کره جنوبی در کاهش پسماند غذایی؛ چگونه کمتر زباله تولید کنیم؟"، کلیک کنید.