نامزدها مراقب باشید! – ووکس

نامزدها مراقب باشید! - ووکس

در فاصله 13روز مانده به برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، رقابت کاندیداها برای جلب آرای عمومی در حالی ادامه دارد که بررسی عملکرد هواداران کاندیداها در فضای رقابت های انتخاباتی، می تواند به عنوان شاخص معتبری به منظور انتخاب «گزینه اصلح» درنظر گرفته شود.

به گزارش ووکس، همشهری نوشت: اگرچه این روزها تقریبا همه چهره ها و جریان های سیاسی بر اصل «رعایت اخلاق انتخاباتی» تاکید دارند، اما زیر ذره بین بردن عملکرد هواداران، یکی از محوری ترین سنجه ها برای بررسی میزان پایبندی کمپین های انتخاباتی نسبت به رعایت اصول اخلاقی است. اهمیت چنین شاخصی، در فهم این نکته محوری نهفته است که میزان کنترل کاندیداها بر رفتار و عملکرد انتخاباتی حامیان و هواداران شان، نشان دهنده میزان تسلط آنان بر جریان های پیرامونی است؛ موضوعی که می تواند گویای میزان توانمندی آنها برای اداره مناسب امور در دولت آینده باشد.
میزان کنترل کاندیداها بر رفتارها و فعالیت های طرفداران در شرایطی به عنوان یکی از مهم ترین معیارهای انتخاب «رییس جمهور صالح» مطرح می شود که جامعه به این نکته محوری واقف است که کسی که توانایی کنترل رفتارهای انتخاباتی غیراخلاقی حامیان و هواداران خود را نداشته باشد، به طورقطع در برقراری حداکثری «انسجام اجتماعی» نیز ناکام خواهد بود.

کاندیداها از زاویه دید هواداران

عملکرد حامیان و جمعیت هواداران کاندیداها در رقابت های انتخاباتی را می توان نمودی از ویژگی های کاندیدا به حساب آورد؛ گزاره ای که رای دهندگان را به مسیر صحیح انتخاب هدایت خواهد کرد. در چنین شرایطی عدم کنترل کاندیداها بر کمپین های هواداریشان، پیام های روشنی به جامعه مخابره می کند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

بی توجهی به انسجام اجتماعی: کاندیدایی که توانایی کافی برای کنترل هواداران خود در مسیر رعایت الزام های یک رقابت انتخاباتی اخلاقی را ندارد، این پیام روشن را به جامعه مخابره می کند که «انسجام اجتماعی» در دولت او مورد تهدید جدی قرار خواهد گرفت.

امید بستن به حاشیه سازی ها: رعایت نشدن اخلاق انتخاباتی از سوی کاندیدا و عدم تاثیرگذاری او بر چنین جریانی، به روشنی گویای این واقعیت است که او پیش از آنکه از برنامه ها و نقشه راه مدونی برای قانع کردن افکارعمومی برخوردار باشد، به حاشیه سازی ها امید بسته است.

فرافکنی در دولت آینده: زمانی که رویکردهای تخریبی حامیان یک کاندیصدا از سوی او مذموم شمرده نمی شود و کاندیدا کنترلی بر کمپین های انتخاباتی خود ندارد، این پیام روشن به جامعه مخابره می شود که دست دولت آینده از ابزارهای کارگشا خالی است.

سهم خواهی های پیش رو: یکی دیگر از مهم ترین پیام های عدم تسلط کاندیدا بر فعالیت های تخریبی هواداران و جریان های حامی، می تواند معطوف به این نکته باشد که باید در دولت آینده در انتظار سهم خواهی های گسترده ای بود و دولت آینده باید پاسخگوی افراد و جریان های مختلف باشد.
عدم تسلط بر کابینه: کاندیدایی که از توانایی کافی برای جمع وجورکردن حواشی تبلیغاتی پیرامون کمپین های انتخاباتی خود برخوردار نباشد، این پیام را به جامعه ارسال می کند که مردم باید در انتظار دولتی باشند که به دلیل عدم تسلط رییس جمهور، از داخل آن صدای سازهای ناکوک بسیاری به گوش می رسد و از هماهنگی لازم برخوردار نیست.

پایان خبر ووکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نامزدها مراقب باشید! – ووکس" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نامزدها مراقب باشید! – ووکس"، کلیک کنید.