ویتامینی که چربی کبدچرب را دفع می کند

ویتامینی که چربی کبدچرب را دفع می کند

آفتاب نیوز :

علاوه بر این وضعیت سلامتی کبد بیش از آنچه فکر کنید زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابر اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، بیش از 4.5 میلیون بزرگسال 18 ساله و بالاتر در این کشور به بیماری های کبدی مبتلا می شوند.

چرا سلامتی کبد بسیار مهم است؟

دکتر سودا کودالی متخصص کبد می گوید: کبد عضو مهم بدن است که چندین عملکرد حیاتی انجام می دهد، اما با اینکه تعداد زیادی به بیماری های آن مبتلا می شوند، کمتر تشخیص داده می شود و افراد، معمولا تا وقتی به بیماری های کبدی بسیار پیشرفته دچار نشده اند به متخصص مراجعه نمی کنند؛ یعنی زمانی که گزینه های درمانی بسیار محدود شده اند.

به گفته دکتر کودالی، برای چندین بیماری که سلامتی کبد را تحت تاثیر قرار می دهند، گزینه های درمانی وجود دارند و به همین دلیل تشخیص زودهنگام بیماری کلید اصلی است.

برخی عوارض کبد ناسالم

عوامل متعددی می توانند باعث بیماری کبد شوند از جمله عفونت، چربی و مشکلات ایمنی. به گفته دکتر کودالی، پیامد بیماری های کبدی طولانی مدت فارغ از اینکه چه عاملی موجب آسیب کبدی شده است، شرایطی به نام سیروز کبدی یا آسیب دیدگی شدید کبد را به وجود می آورد که در صورت ابتلا، بافت سالم کبد تخریب و بافت های نسجی نامنظم و زخمی جایگزین آن می شوند.

سیروز کبدی خطر ابتلا به سرطان کبد را نیز افزایش می دهد و سایر عوارض آن که ناتوانی کبد در انجام دادن چندین عملکرد مهم را در پی دارد، می تواند کار فرد را به بستری شدن در بیمارستان بکشاند، بر کیفیت زندگی تاثیر بگذارد و در اغلب موارد به پیوند کبد منتهی می شود.

مهم ترین قدمی که می توان برای سلامتی کبد برداشت

به گزارش ایندیپندنت، مهم ترین کاری که می توان برای سلامتی کبد انجام داد، رعایت یک رژیم غذایی متعادل و غنی از آنتی اکسیدان، ویتامین و مواد معدنی ضروری است و به گفته دکتر کودالی، رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند نمونه بسیار خوبی باشد.

رژیم غذایی مدیترانه ای حاوی انواع سبزیجات، فیبر و آنتی اکسیدان است و بر مصرف ماهی های دارای اسید های چرب امگا، مغز ها و سایر مواد معدنی و ویتامین ها، پروتیین ها و کربوهیدرات ها در حد تعادل تاکید می کند.

روش های دیگر تغذیه برای تقویت سلامت کبد

دکتر کودالی می گوید: به جای مصرف بی رویه ویتامین ها و مکمل ها، رعایت یک رژیم غذایی متعادل باید در مرکز توجه قرار گیرد، با این حال آشکار شده که ویتامین E در رفع چربی و التهاب کبد مفید است.

به گفته او، برخی پژوهش ها نیز نشان می دهد ممکن است در بیماران مبتلا به کبد چرب، سطح پایین ویتامین D دیده شود، اما برای تایید اینکه آیا مکمل ویتامین D واقعا در پیشگیری از بیماری کبد چرب مفید است یا این روند را معکوس می کند، به تحقیقات و مطالعات بیشتری نیاز است.

برخی روش های دیگر برای بهبود سلامت کبد

طبق توضیحات دکتر کودالی، کبد چرب یکی از دلایل اصلی بیماری های کبدی است که عامل ثانویه فاکتور های خطر مانند فشار خون بالا، دیابت، کلسترول و تری گلیسیرید بالا به شمار می رود که همگی باید کاملا تحت کنترل باشند.

او خاطر نشان می کند که عدم مصرف الکل، پیشگیری از چاقی و کاهش وزن با اصلاح رژیم غذایی و ورزش منظم از راهکار های پیشگیری از ابتلا به بیماری های کبدی است. همچنین توصیه می کند از مصرف گیاهان دارویی و مکمل های غیرضروری که به کبد صدمه می زنند، پرهیز کنید. ترک سیگار هم می تواند سلامتی کبد را تقویت کند و خواب کافی نیز تاثیر مثبتی بر کبد می گذارد. مراجعه منظم به پزشک نیز به عنوان یک اقدام پیشگیرانه مهم است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ویتامینی که چربی کبدچرب را دفع می کند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ویتامینی که چربی کبدچرب را دفع می کند"، کلیک کنید.