پایین بودن سرانه فضای آموزشی در تبریز نسبت به میانگین استانی – خبرگزاری ووکس | اخبار ایران و جهان

پایین بودن سرانه فضای آموزشی در تبریز نسبت به میانگین استانی - خبرگزاری ووکس | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار ووکس، مسعود سعادتی روز چهارشنبه در سلسله نشست های خبری تبیین خدمات دولت مردمی که در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی برگزار شد اظهار کرد: عملیاتی کردن طرح تاثیر نمرات درسی در کنکور که چندین سال زمین مانده بود و هیچ دولتی جرات اجرای آن را نداشت از جمله افتخارات دولت سیزدهم است.

وی با بیان اینکه نمرات درسی امسال 50 درصد و سال بعد 60 در کنکور تاثیرگذار خواهد بود، افزود: نمرات پایه دوازدهم در کنکور امسال و پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم در کنکور سال بعد اثرگذار خواهند بود.

سعادتی دیگر اقدام دولت سیزدهم در حوزه آموزش و پرورش را رتبه بندی معلمان اعلام کرد و گفت: این قانون نیز بیش از 10 سال بود که زمین مانده بود و دولت سیزدهم آن را عملیاتی کرد و در زمان حاضر در مرحله بازنگری است.

وی بیان کرد: پرداختن به بحث پرورش نیز در این دولت برجسته تر شد و حجم اعتباراتی که در آذربایجان شرقی در این حوزه هزینه شد به هیچ عنوان قابل قیاس با دولت های قبلی نیست به عنوان مثال در سال 1400 این اعتبارات 180 درصد، سال بعد 25 و سال 1402 حدود 185 بیشتر شد و در مجموع بیش از پنج برابر رشد داشت.

وی به افزایش سرانه دانش آموزی نیز در این دولت اشاره کرد و گفت: سرانه هر دانش آموز در استان در دولت سیزدهم بیش از سه برابر شده است به طوری که در سال 1400، 62 درصد، سال 1401، 20 درصد و سال 1402، 17 درصد رشد داشته است.

سعادتی کار مهم دیگری که در دولت سیزدهم در حوزه آموزش و پرورش صورت گرفت را ورود جدی به جبران کمبود معلم عنوان کرد و گفت در سال 1394 و 1395 پیش بینی می شد که اواخر دهه 90 و تا سال 1405 تعداد زیادی از معلمان بازنشسته می شوند و این به معنی کمبود معلم در مدارس بود و با راهکاری که از سوی دولت سیزدهم ارایه شد این کمبود به چشم نیامد و هیچ کلاس درسی بدون معلم نماند.

وی ادامه داد: راهکاری که دولت برای رفع این کمبود ارایه کرد، افزایش ظرفیت دانشگاه فرهنگیان و همچنین استفاده از ماده 28 و فارغ التحصیلان دیگر دانشگاه ها در بدنه آموزش و پرورش بود.

سعادتی گفت: در آذربایجان شرقی در سه سال گذشته چهار هزار و 742 نفر از محل ماده 28 و سه هزار و 590 نفر از فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان جذب شدند.

مدیرکل آموزش و پرورش به اقدامات دولت در حوزه مدرسه سازی نیز اشاره کرد و گفت: دولت به همراه خیران همواره در کنار آموزش و پرورش در این حوزه بوده و در سه سال گذشته در استان کلاس های درس بسیاری افتتاح و به آموزش و پرورش تحویل شد.

سعادتی ادامه داد: تا قبل از سال 1400 هر روز 2 کلاس درس و در سال های 1401 و 1402 هر روز سه کلاس درس افتتاح و تحویل این اداره کل شد.

وی از پایین بودن سرانه فضای آموزشی در تبریز نسبت به میانگین استانی خبر داد و گفت: توجه زیادی برای رفع این کمبود در این کلانشهر انجام شده و اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس با کمک خیران در زمینه مدرسه سازی در این شهر تلاش زیادی کرده است.

سعادتی به مصوبات دور دوم سفر رییس جمهور شهید به استان در حوزه آموزش و پرورش نیز اشاره کرد و گفت: در این دور از سفر 25 هزار میلیارد ریال مصوب شد که 9 هزار میلیارد ریال آن از محل مولدسازی و بقیه از اعتبارات دولتی برای مدرسه سازی در استان تامین اعتبار خواهد شد.

وی تعداد مدارس استان را 6 هزار مدرسه و تعداد ساختمان های آموزشی را در حدود هشت هزار ساختمان اعلام کرد و گفت: 70 تا 75 درصد این ساختمان ها مقاوم هستند اما حدود 25 تا 30 درصد نیازمند بازسازی و مقاوم سازی است.

سعادتی به پوشش تحصیلی بالا در این استان نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه در دوران کرونا این رقم پایین آمده بود که با تلاش مجموعه آموزش و پرورش استان این رقم در سال 1402 به 99.16 درصد رسید و تعداد اندکی از دانش آموزان واجد شرایط از تحصیل باز ماندند.

وی ادامه داد برای سال جاری نیز رساندن این عدد به 99.2 درصد هدف گذاری شده است.

سعادتی شاخص استان در دوره ابتدایی به متوسط اول را 94 درصد اعلام کرد و گفت: این رقم در دوره متوسطه اول به متوسطه دوم 84 درصد است که در هر 2 مورد بالاتر از میانگین کشوری است.

وی به نحوه محاسبه شهری مدارس غیردولتی اشاره کرد و گفت: برخلاف سال های گذشته افزایش شهریه های مدارس غیردولتی درصدی نخواهد بود و بر اساس شاخصه های اعلام شده از سوی وزارت آموزش و پرورش تعیین و اعلام می شود.

سعادتی دریافت هرگونه مبلغ اجباری از اولیای دانش آموزان در مدارس دولتی را ممنوع اعلام کرد و گفت: این مبالغ باید به صورت کمک های داوطلبانه در اختیار مدرسه قرار گیرد و مدیر مدرسه نیز باید با تشکیل انجمن اولیا و مربیان و با هماهنگی آنها این مبالغ را هزینه کند.

وی در مورد بحث آسیب های اجتماعی موجود در مدارس استان نیز گفت: میزان آسیب های اجتماعی در مدارس بسیار پایین تر از کف جامع است اما اعتقاد ما بر این است که حتی یک مورد آسیب اجتماعی نیز در مدرسه زیاد است.

سعادتی ادامه داد: برای مقابله با هرگونه آسیب اجتماعی در مدارس، طرح غربالگری در حال انجام است و در همین راستا در 80 مدرسه که در معرض خطر آسیب پذیری بیشتری بودند برنامه های ویژه ای اجرا شده است.

وی به دریافتی های معلمان در مدارس غیردولتی نیز اشاره کرد و گفت: هر معلمی که 30 ساعت در هفته در یکی از مدارس دولتی تدریس کند شامل دریافت حداقل حقوق قانون کار می شود و مدارس غیردولتی باید از این قانون تبعیت کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پایین بودن سرانه فضای آموزشی در تبریز نسبت به میانگین استانی – خبرگزاری ووکس | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پایین بودن سرانه فضای آموزشی در تبریز نسبت به میانگین استانی – خبرگزاری ووکس | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.