پهلوان باید عنوان خود را از مردم بگیرد

ووکس/مازندران ملی پوش کشتی پهلوانی در مازندران با انتقاد به کم توجهی به کشتی پهلوانی و ورزش زورخانه ای گفت: کشتی پهلوانی سنت ماندگار و بخشی از فرهنگ معنوی و ورزشی ایران زمین است. مرام و مسلک پهلوانی به مدال و بازوبند ربطی ندارد بلکه پهلوان باید عنوان خود را از مردم بگیرد.

«مصطفی شهری» عضو تیم ملی کشتی پهلوانی در گفت و گو با خبرنگار ووکس، در خصوص فرهنگ پهلوانی و تفاوت پهلوان با ورزشکار معمولی گفت: این تفاوت بیشتر مربوط به مرام و معرفت و محیط زورخانه ای است، برای مثال با وضو وارد گود باستانی می شوند و درب ورودی هم معمولا کوتاه است و برای ورود به نشانه تواضع باید خم شوند. همه چیز بستگی به کسی که وارد این رشته می شود دارد و این که از این رشته چه می خواهد.

وی علت استقبال کم جوانان از ورزش و کشتی پهلوانی را این گونه بیان کرد؛ امروزه تنوع ورزش در کشور خیلی زیاد است، در گذشته به این شکل نبود، نهایتا یک والیبال، بسکتبال، فوتبال و کشتی بود و جوان ها هم به روز پیش می روند و به دنبال ورزش و رکوردهای جدید هستند.

شهری با بیان این که کشتی پهلوانی در چند سال اخیر پیشرفت قابل قبولی داشته است، افزود: هم چنین درچند سال اخیر نیز رقابت های زورخانه ای و کشتی پهلوانی به صورت مشترک میان فدراسیون کشتی و فدراسیون زورخانه ای برگزار شد که این مساله اتفاق بسیار خوبی است و امیدوارم تداوم یابد. مطمینا تداوم این روند می تواند ورزش زورخانه ای را همگام با کشتی پهلوانی پیش برده و ارتقا دهد.

این کشتی گیر مازندرانی تاکید کرد: مسیولان کشتی پهلوانی باید شرایط را در زورخانه ها به گونه ای فراهم کنند تا کشتی گیرانی که در این رشته حضور دارند از روز اول طبق قوانین اصیل کشتی پهلوانی به خوبی در این حوزه آموزش ببیند.

شهری با انتقاد به کم توجهی به کشتی پهلوانی و ورزش زورخانه ای گفت: کشتی پهلوانی سنت ماندگار و بخشی از فرهنگ معنوی و ورزشی ایران زمین است. مرام و مسلک پهلوانی به مدال و بازوبند ربطی ندارد بلکه پهلوان باید عنوان خود را از مردم بگیرد.

وی افزود: بعد از چندین دهه هنوز نام بزرگان کشتی و پهلوانان ایران زبانزد عام و خاص است. در کشتی پهلوانی بزرگانی مانند پوریای ولی و جهان پهلوان تختی را داشتیم که هنوز معیار پهلوانی و رفتار ورزشکاران در ایران هستند. پهلوانی را نباید تنها در ورزش یا کسب مدال خلاصه کنیم.

این ملی پوش کشتی پهلوانی افزود: برای ترویج روح و مرام پهلوانی در ورزش کشور نیاز به تبلیغات بیشتری درباره این مسابقات داریم تا جایگاه پهلوانان، مانند گذشته در جامعه ما ارزش و اعتبار بیشتری پیدا کند. البته مردم ایران پهلوانان خود را دوست دارند، زیرا پهلوان همیشه در کنار مردم بوده و با مردم زندگی کرده است و راز محبوبیت پهلوانان نیز در این است. ورزش پهلوانی در فرهنگ ایران جایگاه والایی دارد.

شهری با بیان این که هم در تبلیغات تلویزیونی و رسانه ای و هم در بخش جوایز باید اقدامات مهمی انجام شود تا شور و هیجان دوباره به کشتی پهلوانی بازگردد، خاطرنشان کرد: این ورزش در رگ و خون مردم ایران جریان دارد و پهلوانان جایگاه ویژه ای در کشور دارند. فرهنگ پهلوانی هیچ گاه در ایران کمرنگ نخواهد شد اما بازتاب درست رسانه ای و تبلیغاتی آن بیش از پیش باید باشد. حیف است ورزشی که بزرگانی مانند جهان پهلوان تختی را به ایران و جهان معرفی کرده، کمرنگ شود.

پهلوان باید عنوان خود را از مردم بگیرد

این ورزشکار افزود: پهلوانی مارک و برند کشتی و ورزش ایران است و نمی شود تنها آن را در یک رشته خلاصه کرد. قهرمانان بزرگی مانند شهید ابراهیم هادی داشتیم که با وجود قهرمانی، پهلوان نیز بودند.

وی ادامه داد: پهلوان واقعی از تعلقات دنیوی دست کشیده و جان خود را در راه دفاع از میهن و آرمان های انقلاب فدا کردند. البته پهلوان شهید ما تنها ابراهیم هادی نیست بلکه بزرگانی مانند شهید مهدی رضایی مجد در رشته فوتبال نیز داریم. بیش از 5 هزار شهید ورزشکار پهلوانانی هستند که جان خود را در راه میهن فدا کردند و می شود آنان را پهلوان واقعی خطاب کرد.

این کشتی گیر در پایان خاطرنشان کرد: حضور کشتی گیران سرشناسی همچون کمیل قاسمی، جابر صادق زاده و غیره در ورزش زورخانه ای اتفاق بسیار خوبی است. طبیعتا با حضور این قهرمانان، فرهنگ ورزش زورخانه ای هم بیشتر وارد کشتی نمی شود. ضمن اینکه به تازگی ورزش های زورخانه ای هم وارد تمرینات کشتی گیران شده که این موضوع در بالا بردن آمادگی جسمانی کشتی گیران به ویژه کار کردن با دست ها بسیار موثر باشد.

پایان خبر ووکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پهلوان باید عنوان خود را از مردم بگیرد" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پهلوان باید عنوان خود را از مردم بگیرد"، کلیک کنید.