پهپاد ایرانی فرصت فرار نمی دهد / عکس

به گزارش ووکس، پهپاد «کرار» با استفاده از پرتابگر ریلی و شتاب دهنده سوخت جامد پرتاب شده و شیوه فرود آن ها نیز با چتر و کیسه هوا است. کرار، پهپادی با بدنه استوانه ای شکل، بال نصب شده در پایین بدنه، یک موتور توربوجت در انتهای بدنه که ورودی هوای آن در بالا قرار گرفته و دم H شکل است. نوک بال های این پهپاد تا حدودی به صورت منحنی طراحی شده تا از اثر پسای القایی کاسته شود و نیز یک جایگاه زیر بدنه و امکان نصب یک جایگاه زیر هر بال برای حمل محموله خارج بدنه پهپاد کرار در نظر گرفته شده است.

این پهپاد ایرانی سرعتی در حدود 900 کیلومتر بر ساعت، بردی بالغ بر یک هزار کیلومتر، سقف پروازی 7500 تا 12 هزار متر دارد و قادر است میزان محموله جنگی تا 250 کیلوگرم را با خود حمل کند و علاوه بر این مشخصات کرار ویژگی های دیگری هم دارد.

پهپاد «کرار» رهگیر مسلح به موشک مجید تحت عنوان طرح رسول حاصل همکاری و هم افزایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروی های مسلح و نیروی پدافند هوایی ارتش است که می تواند با هزینه بسیار کمتر از هواپیماهای با سرنشین شکاری، عملیات رهگیری و انهدام هواگردهای متخاصم را به انجام رساند.

پهپاد ایرانی فرصت فرار نمی دهد / عکس

پهپادهای ارتقا یافته «کرار» که قابلیت تسلیح به موشک های هوا به هوا را دارند و برای درگیری علیه هرگونه اهداف پرنده متخاصم طراحی شده اند، پرنده های ساماندهی شده در قالب نیروی مهاجم را شناسایی و با ارسال همزمان اطلاعات و تصاویر زنده مشخصات هواگرد هدف، ضمن رهگیری موجب دور شدن آن ها از منطقه رزمایش شدند. افزایش عمق دفاعی، ارتقا ظرفیت پدافند تاکتیکی، انعطاف تغییر فضای درگیری پدافند از سکوی زمینی به سکوی هوایی، صرفه جویی در اقتصاد جنگ، افزایش قابلیت تحرک و جابجایی مولفه های توان رزم پدافندی و کاهش خطرات مربوط به استفاده از نیروی انسانی از ویژگی های برجسته طرح رسول است.

موشک پدافندی مجید که برای هدف قرار دادن اهداف در طرح رسول استفاده شده است به دو صورت حرارتی و تصویری هدف را ردگیری و دنبال می کند و یک دستاورد کاملا بومی است، پهپاد کرار مسلح به موشک مجید در رزمایش پهپادی ارتش در مهرماه سال جاری با موفقیت هدف واگذاری را مورد اصابت قرار داد.

گفتنی است، انبوهی از پهپادهای کرار در آذر ماه سال 1402 با حضور فرمانده کل ارتش به یگان های نیروی پدافند هوایی ارتش در شرق، غرب، جنوب و جنوب غرب کشور الحاق شد.

در این گزارش بیشتر با این پهپاد ایرانی آشنا شوید.

5858

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پهپاد ایرانی فرصت فرار نمی دهد / عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پهپاد ایرانی فرصت فرار نمی دهد / عکس"، کلیک کنید.