گاردین: اسراییل به طور سیستماتیک در حال نابودی آموزش در غزه است

کارشناسان سازمان ملل و ناظران محلی می گویند، رژیم صهیونیستی در حملات سازمان یافته به امکان آموزشی و فرهنگی در غزه، به دنبال نابودی آموزش و تحصیل در میان فلسطینیان است که وسیله ای برای بقای ارزش های فرهنگی، تاریخ و مبارزات آزادی بخش آن ها به شمار می رود.

به گزارش ووکس، در سایه بمباران اخیر مدارس آنروا (آژانس امداد و کار سازمان ملل برای پناهندگان فلسطینی) واقع در جبالیا در شمال غزه، به آتش کشیدن یک مدرسه در اردوگاه پناهندگان و ویران شدن سه مدرسه در مرکز غزه و به آتش کشیده شدن یکی دیگر در محله الزیتون شهر غزه تا اواسط ماه مه، سازمان ملل اعلام کرده است 80 درصد مدارس از 7 اکتبر 2023 در غزه ویران شده اند.

در این گزارش که در روزنامه گاردین منتشر شده، آمده است: ویران کردن سازمان یافته اماکن آموزشی فلسطینی از روز نکبت را می توان نابودی آموزش و تحصیل دانست. در آخرین جنگی که میان فلسطینی ها و رژیم صهیونیستی در گرفته و از سوی دیوان بین المللی دادگستری (دادگاه لاهه) نسل کشی تلقی شده است، نابودی آموزش و تحصیل از تخریب سازمان یافته به حذف کلی آموزش رسیده است.

در 100 روز اول این جنگ، تمام 12 دانشگاه در غزه بمباران شده و به طور کامل یا بخشی از آن ها ویران شد. علاوه بر این موارد، کتابخانه ها، مراکز آرشیو، چاپخانه ها، مراکز فرهنگی، موزه ها، کتاب فروشی ها، گورستان ها و بناهای یادبود نیز به ویرانه تبدیل شده اند. حمله به مراکز آموزشی و علمی فلسطینی و ویران کردن آن ها، غارت آثار باارزش، کتاب ها، کتیبه ها و کالاهای فرهنگی و تاریخی تازگی ندارد و از روز نکبت در 1948 (تشکیل رژیم جعلی صهیونیستی) مشهود است.

گاردین: اسراییل به طور سیستماتیک در حال نابودی آموزش در غزه است
ساختمان آسیب دیده دانشگاه الازهر، 15 فوریه 2024، غزه

اخیرا، سربازان صهیونیست بخش های باقی مانده کتابخانه دانشگاه الاقصی در غزه را به آتش کشیده و از خودشان، در حالی که مقابل کتاب های در حال سوختن نشسته بودند، عکس گرفتند. در اقدام مشابه دیگری، یک سرباز اسراییلی از خود، در حالی که در میانه ویرانه های دانشگاه الازهر قدم می زد و با تمسخر نابودی آموزش و تحصیل را می نگریست، از ویران شدن این دانشگاه طی اشغالی ابراز خوشحالی می کرد.

نابودی آموزش و تحصیل به واسطه ویران کردن زیرساخت های آموزشی و فرهنگی، ابزارهایی را که گروهی، که در این مورد فلسطینیان هستند، بتوانند با آن فرهنگ، دانش، تاریخ، خاطرات، هویت و ارزش هایشان را در گذر زمان حفظ و منتقل کنند، از بین می برد. این کار یکی از ویژگی های بارز نسل کشی است.

در ادامه این مطلب آمده است: کارشناسان سازمان ملل و وزارت آموزش و آموزش عالی فلسطین اعلام کرده اند عملیات های ارتش اسراییل تا آوریل 2024 حداقل، 5 هزار و 479 دانش آموز، 261 معلم و 95 استاد دانشگاه، همچنین فعال مدنی و کتابدار را کشته است. ناظران و کارشناسان معتقدند که برخی از این افراد، درست مانند سابقه اسراییل در ترور فرهیختگان و چهره های فرهنگی مرتبط با سازمان آزادی بخش فلسطین، به طور عمدی هدف قرار گرفته اند.

گاردین: اسراییل به طور سیستماتیک در حال نابودی آموزش در غزه است
نابودی اماکن فرهنگی طی حملات رژیم صهیونیستی در غزه

آموزش نزدیک به 90 هزار دانشجوی فلسطینی به حالت تعلیق درآمده است؛ بسیاری از آن ها به واسطه این نسل کشی، به اجبار، آواره خواهند شد، چراکه غزه غیر قابل سکونت شده است. این موضوع، در صورت رانده شدن اجباری مردم غزه به شبه جزیره سینا می تواند به عنوان یکی از عوامل تجزیه جغرافیایی این شهر عمل کند.

نابودی آموزش و تحصیل در کرانه باختری و قدس شرقی هم تشدید شده است؛ ارتش رژیم صهیونیستی معمولا به مراکز آموزشی حمله کرده، دانش آموزان و دانشجویان را بازداشت کرده و تردد دانش آموزان و دانشگاهیان را محدود کرده و با بستن دانشگاه ها، آزادی محیط دانشگاهی را محدود کرده است.

برای فلسطینی ها، اماکن آموزشی از دیرباز، دارای اهمیتی در آموزش، مبارزات انقلابی، صیانت فرهنگی، ارتباط میان مناطق از هم گسیخته داشته و سنگ بنای قدرت بخشیدن به جامعه در جهت آزادی بخشی، به ویژه برای پناهندگان بوده است. این هنوز هم صادق است، چراکه دانشگاهیان فلسطینی و دانش آموزان غزه هنوز هم به رغم ویرانی زیرساخت ها و از دست دادن نیروهای آموزشی و دانش آموزان و دانشجویان، به زندگی ادامه می دهند.

پایان خبر ووکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گاردین: اسراییل به طور سیستماتیک در حال نابودی آموزش در غزه است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گاردین: اسراییل به طور سیستماتیک در حال نابودی آموزش در غزه است"، کلیک کنید.