گاردین: واکنش ها به احتمال بازداشت نتانیاهو استاندارد دوگانه غرب را فاش کرد

گاردین: واکنش ها به احتمال بازداشت نتانیاهو استاندارد دوگانه غرب را فاش کرد

واکنش ها به درخواست محاکمه «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی به جرم جنایات جنگی، دوگانگی اخلاقی غرب را آشکار کرده است، اما این مصونیت تا ابد برقراری نیست و همه در برابر قانون پاسخگو خواهند شد.

به گزارش ووکس، اعتراضات رهبران این رژیم و آمریکا به تصمیم دادستان دیوان کیفری بین المللی برای درخواست دستگیری نتانیاهو به اتهام جنایات جنگی، یک مسیله دیرینه را برجسته کرده است: اینکه در نگاه صاحبان قدرت، انسان ها با هم برابر نیستند.

به گزارش روزنامه انگلیسی، معترضان به درخواست دادستان دیوان کیفری باور دارند خشونت علیه فلسطینی ها، که به حاشیه رانده شده و بی صدا هستند، قابل قبول تر است تا خشونت علیه صهیونیست ها! هر کسی هم که بخواهد با این قانون نانوشته مخالفت کند، در نهایت به یهودی ستیزی متهم خواهد شد.

خشم سیاستمداران آمریکایی، صهیونیست و اروپایی از احتمال صدور حکم بازداشت نتانیاهو معنای بسیاری دارد و ناامیدکننده است. به گزارش گاردین، حمله حماس به مواضع رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی که در بیشترین حالت به کشته شدن 1200 صهیونیست منجر شده نمی تواند توجیه مناسبی برای پاسخ نابرابر و غیرقانونی رژیم صهیونیستی در غزه باشد. زندگی فلسطینی ها به اندازه هر کس دیگری ارزشمند است، اما گویا رهبران غربی کشتار بیش از 35 هزار فلسطینی از جمله دست کم 12 هزار زن و کودک را نادیده می گیرند.

هفته گذشته «کریم خان» دادستان ارشد دیوان کیفری بین المللی گفت، این دادگاه به دنبال صدور حکم بازداشت برای چهره های مرتبط با درگیری های اخیر غزه است، از جمله «بنیامین نتانیاهو» و «یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی. این درخواست که به دلیل متهم شدن این مقامات به جنایت علیه بشریت مطرح شده، واکنش های فراوانی را در پی داشته است، از جمله از سوی آمریکا که شدیداً با آن مخالفت کرده است.

به گزارش گاردین، نتانیاهو و «گالانت» فکر می کنند که فراتر از قانون هستند و این را با اقدامات خود در غزه ثابت کرده اند؛ اما دیوان کیفری بین المللی نشان داده که همه باید برای اعمال خود پاسخگو باشند.

رسانه انگلیسی با اشاره به انتقادات بایدن از تاکتیک های نتانیاهو برای تحمیل گرسنگی به مردم غزه، واکنش بایدن به درخواست کریم خان را غیرمنطقی دانست. به گزارش گاردین، گرچه رهبران غرب از یک نظم بین المللی مبتنی بر قانون سخن می گویند، اما در عمل نمی توانند مفهوم برابری در مقابل قانون را تاب بیاورند و این «عدالت» گزینشی باعث شده تلاش ها برای پاسخگوکردن نقض کنندگان قوانین بین المللی با مشکل مواجه شود.

گاردین با انتقاد از ادعای «آنتونی بلینکن» مبنی بر اینکه دیوان کیفری در غزه صلاحیت قضایی ندارد، تاکید کرد فلسطینی ها نباید در دادگاه های متعصب رژیم صهیونیستی به دنبال عدالت باشند. وزارت خارجه آمریکا اخیراً مدعی شد که دیوان کیفری بین المللی در غزه صلاحیت قضایی ندارد، زیرا رژیم صهیونیستی عضو این دیوان نیست. واشنگتن می گوید فلسطینیان برای طرح شکایت خود از جنایات رژیم صهیونیستی، به دادگاه های همین رژیم مراجعه کنند!

به گزارش این روزنامه، وضعیت غزه یک فاجعه ساخته دست انسان است که از بسیاری جهات بدتر از دیگر مناقشات عصر حاضر است. علاوه بر غزه، فلسطینیان در کرانه باختری نیز تلفات بی سابقه ای را تجربه کرده اند و حمایت رهبران غربی مانند «ریشی سوناک» نخست وزیر انگلیس از اقدامات رژیم صهیونیستی، نشان از «جهل و تکبر» آن ها دارد.

گاردین با اشاره به اینکه حتی رسانه های صهیونیست مانند هاآرتص هم از اقدامات نتانیاهو در غزه انتقاد کرده اند، گزارش داد گرچه نتانیاهو فکر می کند هرگز پایش به صحن دادگاه لاهه باز نخواهد شد، اما نهادهای قضایی بین المللی پیام واضحی دارند: این مصونیت دایمی نخواهد بود و هیچ کس فراتر از قانون نیست.

پایان خبر ووکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گاردین: واکنش ها به احتمال بازداشت نتانیاهو استاندارد دوگانه غرب را فاش کرد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گاردین: واکنش ها به احتمال بازداشت نتانیاهو استاندارد دوگانه غرب را فاش کرد"، کلیک کنید.