خودکفایی در اولویت برنامه های حوزه کشاورزی باشد – خبرگزاری ووکس | اخبار ایران و جهان

خودکفایی در اولویت برنامه های حوزه کشاورزی باشد - خبرگزاری ووکس | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری ووکس، مالک رحمتی در مراسم بهره برداری از 107 طرح جهاد کشاورزی استان ادامه داد: ارتباط با همه کشاورزان و اغنای آنها سخت است البته با بهره گرفتن از ظرفیت تعاونی ها، این امکان فراهم می شود و تمام برنامه های جهاد کشاورزی، از سوی این تعاونی ها قابل اجراست.

وی بر تکمیل زنجیره تولید در بخش کشاورزی نیز تاکید کرد و گفت: برای خودکفا شدن، باید زنجیره تولید را تکمیل کرد و این وظیفه جهاد کشاورزی است تا با هدایت سرمایه گذاران، این زنجیره ره در استان تکمیل کند.

وی با بیان اینکه معرفی زمینه های سرمایه گذاری به بخش خصوصی، یکی از وظیفه های دولت است، اظهار کرد: هدایت درست بخش خصوصی مانع از خسارت و ورشکستگی می شود دیگر زمان سرمایه گذاری های قارچی گذشته است و دولت با فاصله گرفتن از تصدی گری، باید به دنبال هدایت سرمایه ها باشد.

رحمتی از گلخانه ها به عنوان ظرفیتی مهم برای استان نام برد و گفت: ایجاد گلخانه ها، زمینه را برای تامین نیاز داخلی و صادرات فراهم می کند از این رو باید از تمامی ظرفیت های استان برای رسیدن به جایگاه مطلوب، استفاده کنیم.

وی اظهار کرد: حوزه جهاد کشاورزی اهمیت ویژه ای دارد، امنیت غذایی که دغدغه مهم رهبری است به این حوزه ربط دارد، خودکفایی و رزق و روزی مردم در ارتباط مستقیم با این حوزه است و در کل بخش زیادی از جامعه، با این حوزه مرتبط هستند.

وی به افتتاح 107 طرح کشاورزی با بیش از 13 هزار میلیارد ریال در استان اشاره کرد و گفت: این افتتاح ها پیام روشنی برای کارگزاران و خادمان ملت دارد، اینکه با سرمایه کم هم می شود کار بزرگ و تاثیر گذاری کرد و در مسیر توسعه، اشتغالزایی و تامین نیازها گام برداشت.

رحمتی گفت: در بسیاری از بخش های اقتصادی کشور نمی توان با این ارقام کاری کرد اما در حوزه کشاورزی که حوزه ای اشتغالزا است این امکان فراهم است و باید با تمرکز در این بخش، نرخ بیکاری را کمتر و کمتر کنیم.

وی ادامه داد: پیام دوم این افتتاح این است که نسخه نجات بخش کشور در دست مردم است و همه بزرگان بر این نکته اتفاق نظر دارند هر جا امور به مردم واگذار شد موفق شدیم.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: کاهش تصدی گری دولت و سپردن امور به دست مردم و افزایش حمایت، سیاست گذاری و نظارت، سرعت توسعه استان را شتاب می بخشد.

رحمتی به میزان سرمایه گذاری در طرح های افتتاح شده بخش کشاورزی و سهم دولت و بانک ها در آن اشاره کرد و گفت: سهم دولت به زور به سه درصد و بانک ها به 10 درصد می رسد که رقم بسیار ناچیزی در مقابل سهم بالای 85 درصدی بخش خصوصی است.

وی افزود: راه درست همین است دولت باید زمینه را فراهم کند تا بخش خصوصی و سرمایه ای که در اختیار این بخش است وارد بخش تولید شود و از بازار دلار، خودرو و سکه سر در نیاورد.

رحمتی با بیان اینکه اگر غیر از این باشد چیزی دستمان را نمی گیرد، گفت: دست تک تک بخش خصوصی را می بوسم که دلشان به عشق وطن و مردمشان می تپد و مطمین هستم این عشق و علاقه، به بهتر شدن وضعیت استان خواهد انجامید.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه باید چند موضوع راهبردی را در حوزه کشاورزی مورد توجه قرار دهیم، گفت: اگر این کار را نکنیم آیندگان ما را نخواهند بخشید، باید رویکردها تغییر یابد و به خودکفایی کامل در تامین اقلام خوراکی در داخل کشور دست یابیم.

رحمتی به ناترازی در تامین برخی اقلام خوراکی در کشور اشاره کرد و ادامه داد: اگر می توانستیم از زمین های وسیع و حاصلخیزمان به درستی استفاده کنیم و از واردات نهاده های دامی بی نیاز شویم جایگاه ما بهتر از وضعیت فعلی بود از این رو باید خودکفایی را در اولویت برنامه های حوزه کشاورزی قرار دهیم.

وی افزود: باید مشخص شود که جایگاه استان در خودکفایی اقلام خوراکی کجا است و در پایان دوره، این جایگاه چه تغییری کرده است.

استاندار آذربایجان شرقی به عقب ماندگی های تاریخی در حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت: این عقب ماندگی ها علل متعددی دارد که برخی از آنها بسیار آشکار است، جای خالی علم در مزارع احساس می شود باید علم و دانش را به سر مزرعه ها ببریم.

رحمتی افزود: مزارع و کشاورزی ما با علم و دانش فاصله دارند اما می شود حلقه واسط شد و از دانشگاه هایی که در این زمینه از علم و دانش کافی برخوردارند در این زمینه استفاده کرد.

وی با تاکید بر اینکه اگر به دنبال رشد در این حوزه هستیم باید به سمت دانش برویم، بازدهی و ضریب بهره وری را افزایش دهیم، خاطرنشان کرد: امروز در بزرگ ترین اراضی کمترین بهره وری را داریم و این نتیجه کمبود علم در مزرعه است و تاکید و خواهش من تسریع در بردن علم و دانش به مزارع است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خودکفایی در اولویت برنامه های حوزه کشاورزی باشد – خبرگزاری ووکس | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خودکفایی در اولویت برنامه های حوزه کشاورزی باشد – خبرگزاری ووکس | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.