دادستان دیوان کیفری بین المللی خواستار بازداشت نتانیاهو و گالانت شد

دادستان دیوان کیفری بین المللی خواستار بازداشت نتانیاهو و گالانت شد

دادستان ارشد دیوان کیفری بین المللی (ICC) خواستار صدور قرار بازداشت برای سران رژیم صهیونیستی از جمله نخست وزیر و وزیر جنگ این رژیم شد.

به گزارش ووکس، «کریم خان» دادستان ارشد دیوان کیفری بین المللی گفت این دادگاه به دنبال صدور حکم بازداشت برای چهره های مرتبط با درگیری های اخیر غزه است، از جمله «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم و «یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی. این حکم به دلیل متهم شدن این مقامات به جنایت علیه بشریت صادر خواهد شد.

با درخواست دادستان، اکنون هیاتی از قضات دیوان کیفری بین المللی باید درباره درخواست کریم خان تصمیم گیری کنند. صدور قرار بازداشت برای نتانیاهو نشان دهنده نخستین مرتبه ای است که دیوان کیفری بین المللی رهبر ارشد یکی از متحدان نزدیک آمریکا را هدف می گیرد.

کریم خان به شبکه خبری سی ان ان گفت، نتانیاهو و گالانت به کشتار در غزه، استفاده از گرسنگی و قحطی به عنوان یک ابزار جنگی، جلوگیری از ارسال کمک های بشردوستانه به غزه و هدف گیری عامدانه غیرنظامیان در جنگ متهم شده اند.

این دیوان همچنین قصد دارد برای برخی از رهبران حماس نیز قرار بازداشت صادر کند، از جمله برای «یحیی السنوار» رییس حماس در غزه، «محمد ضیف» فرمانده گردان های عزالدین قسام و «اسماعیل هنیه» رییس دفتر سیاسی حماس.

در ماه میلادی گذشته، زمانی که زمزمه هایی مبنی بر قصد دیوان کیفری بین المللی برای صدور این قرار بازداشت شنیده می شد، نتانیاهو در واکنش گفت این یک «توهین در مقیاس تاریخی» است و مدعی شد رژیم صهیونیستی یک «دستگاه قضایی مستقل» دارد که تمام موارد تخطی از قانون را با دقت بررسی می کند.

کریم خان در پاسخ به پرسش خبرنگار سی.ان.ان درباره این اظهارات نتانیاهو گفت: «هیچ کس فراتر از قانون نیست.»

این دادستان ارشد گفت اگر رژیم صهیونیستی با درخواست صدور قرار بازداشت مخالفتی دارد، می تواند شکایت خود را به قضات دادگاه ارایه کند.

پایان خبر ووکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دادستان دیوان کیفری بین المللی خواستار بازداشت نتانیاهو و گالانت شد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دادستان دیوان کیفری بین المللی خواستار بازداشت نتانیاهو و گالانت شد"، کلیک کنید.